Божидар Димитров: Крепостта Русокастрон е великолепен обект за културно-исторически туризъм
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Крепостта Русокастрон е така разположена, че става великолепен обект за културно-исторически туризъм. Това каза проф. Божидар Димитров, историк и директор на Националния исторически музей, във връзка с представените от него виждания за развитието на крепостта Русокастрон, край Бургас, като туристическа атракция пред агенция "Фокус".
„Крепостта е на един хълм, който се издига странно в равната като тепсия Бургаска низина. Представям си колко по-добре ще изглежда хълма ако бъде увенчан с възстановените крепостни стени и феодалния замък”, посочи проф. Димитров.
По думите му, там отдавна се извършват археологически проучвания, но със слаба интензивност. „Преди да се пристъпи към реставрация на крепостта и превръщането й в обект на културно-историческия туризъм, е необходимо да се довършат разкопките. След това компетентни архитекти трябва да изготвят проект, който да бъде спечелен през новия програмен период. ЕС отпуска 600 000 млн. лева точна за реставрация на такива обекти”, коментира проф. Димитров.
Според него, когато обектът бъде завършен, близостта му с курортите по Южното ни Черноморие, където годишно летуват много туристи, ще го превърне в обект на голям туристически интерес.
„Културно-историческият туризъм е най-бързо развиващият се отрасъл на туристическата индустрия. През тази зима, докато всички останали отрасли бележат спад с няколко процента, единствено културният туризъм бележи увеличение. Този вид туризъм спаси от обезлюдяване села като Белчин и даде хляб на много други населени места. Мисля, че тази крепост ще помогне и за съвземането на село Русокастро”, категоричен бе проф. Димитров.