Бойко Борисов изглежда стяга коалиция с Иво Прокопиев и "Демократична България" за избори 2021
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Изваждането на терапевтично лекарство за коронавирус ще доведе до две неща в България – край на карантината и началото на предизборната кампания за новите парламентарни избори.
И макар че ГЕРБ изглеждат абсолютно доминиращи към този момент, вероятността за самостоятелно мнозинство не е голяма. Мандатът с патриотите ще завърши в най-тежката рецесия за последните 100 години и дори правителството да удържи здравния фронт, ситуацията в икономиката през следващите 12 месеца само ще се влошава.
Самите патриоти пък са в тотален разпад. АТАКА е без парламентарна група и в открита война с НФСБ и ВМРО. След оставката на Симеонов, НФСБ нямат представа каква политическа сила са и за какво се борят в момента. ВМРО се забърка в редица скандали, а икономическата криза ще удари тежко финансирането за военните проекти.
Дори и НФСБ и ВМРО да излязат на избори заедно, разпиляването на патриотичния вот към тях, АТАКА, Марешки и Слави Трифонов вероятно ще повтори сценария на Реформаторския Блок и нито една партия няма да влезе самостоятелно.
Далеч не така изглежда картината в лагера на Иво Прокопиев. Босът на Капитал е обединил отново цялата си чета в коалицията „Демократична България“, тя превзе половината местна власт в София на последните избори и в интерес на истината следва последователна публична анти-Борисов линия през последните 3 години (макар Христо Иванов и Атанасов да бяха засечени да влизат в къщата на премиера на тайна визита).
Истината е, че шансовете на „Демократична България“ да влязат с по-висок резултат от патриотите в следващия парламент са големи. Което означава и че те ще се окажат единствената опция на ГЕРБ извън коалиция с БСП и правителство на малцинството.
Този сценарии освен електорално, става и все по-вероятен политически.
Предпоследната пречка пред изчистването на пътя на Прокопиев за влизане във властта се казваше Стоян Мавродиев. И тя падна след атака с фалшиви новини срещу Българска банка за развитие и очевидно прибързан ход на премиера Борисов да уволни управителния съвет и надзорния съвет, подписали сделката.
Борисов изглежда не е получил достатъчно добър анализ за възможните начини да бъдат увеличавани разполагаемите пари на банките по време на криза и особено кредитна ваканция – операцията на ББР е де факто единственият възможен начин, ако не броим директни депозити на правителството във всички банки по равно (които ще изискват сложно одобрение от Брюксел).
Популисткото плъзгане, че компаниите за управление на проблемни активи са „лоши“ е също толкова наивно, колкото и че фондовите борси и капиталовите пазари са „лоши“. Затова и българската фондова борса е с размерите на кварталния Лидл, докато в Любляна, Будапеща и Варшава се въртят стотици милиарди долари.
Мавродиев беше последният представител на ГЕРБ, който си позволяваше открито да говори срещу групата Капитал. Половината останало ръководство на партията ходи всяка година с кеф и удоволствие на форума „Бизнеса среща политиката“, организиран от Капитал, а другата половина следва безропотно премиера и си гледа послушно и мълчаливо в обувките, докато босовете на Капитал се подиграват тънко с Борисов.
Всъщност Иво Прокопиев и жена му са обвиняеми, подсъдими и със запорирано имущество именно по сигнали на Мавродиев. Той е и ключов свидетел по делата като трудно може да се предположи, че осъдителна присъда е възможна без пълното разкритие на информацията от бившия шеф на КФН и ББР.
Дори без специална юридическа експертиза, осъдителна присъда по едно от делата изглежда изключително трудна - ролята на помагач, в която Прокопиев е обвинен, е трудна за доказване без използване на СРС, а такива към момента не изглежда да са били събирани.
Отстраняването на Мавродиев освен икономическа и финансова грешка, чиято болка се надяваме да не узнаем, то е и политически озадачаващо. „Демократична България“ вече изглежда по-обединена, мобилизирана и по-добре позиционирана политически за коалиционен партньор на ГЕРБ от разнебитените патриоти.
Вероятността Иво Прокопиев да завоюва съдебна победа на първа инстанция поне по едно от делата срещу него не е за подценяване, а след падането на Стоян Мавродиев няма да има нито един критичен институционален глас към политическите, бизнес и юридически ходове на „Капитал“.
Всичко това води и до логичния въпрос – наистина ли Бойко Борисов е взел решение без да получи детайлна информация и тепърва ще търпи негативите от непредвидените последици? Или пък, отчаян от патриотите, премиерът вече целенасочено работи за завръщането на Иво Прокопиев във властта?