Борислав Цеков РАЗКРИВА: Няма ротация, възможно е ново правителство и ход на Радев
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Конституционалистът д-р Борислав Цеков разкрива в свой авторски коментар правната процедура за осъществяване смяната на изпълнителната власт през март. Ротация според него не е възможна. Юридически издържано е да се формира ново правителство, обяснява д-р Цеков.
Ето какво пише той на стената си във Фейсбук:
Договорената в рамките на правителственото мнозинство „ротация“ е изцяло политическа формула. Конституционните процедури не предвиждат никаква ротация. По същество ще имаме подаване на оставка и прекратяване на пълномощията на правителството „Денков“.
След оставката ще бъде задвижена процедурата за съставяне на ново правителство по чл. 99 КРБ. Президентът в разумен срок ще трябва да проведе консултации с парламентарните групи. През последните години сме свидетели на опити да се разтяга понятието „разумен срок“ според конюнктурни и ведомствени хрумвания.
Твърди се, че понеже не бил записан изричен срок, то значи срок нямало. На това правно невежество и конституционен нихилизъм трябва да се сложи край. Ако в цивилистиката важи принципът, че онова, което се дължи без срок, се дължи веднага – т.е. винаги има срок въпреки че „не го пише“, то в публичното право говорим за „разумен срок“. Неговата продължителност не се определя своеволно, а произтича от легитимната цел на конституционната процедура и конкретните политически обстоятелства.
В случая целта е преодоляване на правителствената криза след подаването на оставка от МС. При положение че е заявена политическа воля за съставяне на ново правителство от страна на най-голямата парламентарна група, консултациите на президента трябва да се проведат максимално бързо и да не надхвърлят като ориентир 7-дневните срокове, предвидени за другите етапи на процедурата. След като държавният глава връчи мандат на кандидат за министър-председател, посочен от най-голямата парламентарна фракция, в 7-дневен срок този кандидат следва да представи проект за състав и структура на МС.
Ако го стори, на ход ще е парламентът. Ако тази опция не се реализира – било защото не бъде внесен проектокабинет в НС, било защото НС го отхвърли - се преминава към втората по численост парламентарна група. С оглед на конкретния казус, ако ГЕРБ и ПП-ДБ спазват договореностите за „ротация“ на премиерите, то ще бъде съставено ново правителство с мандата на ГЕРБ или на ПП-ДБ, с министър-председател, излъчен от ГЕРБ. Какъв ще е съставът и структурата на това правителство е изцяло политически въпрос.
Ако се допусне процедурата да стигне да третата опция, то тогава президентът сам ще прецени на коя парламентарна група да връчи проучвателен мандат, т.е. ГЕРБ и ПП-ДБ няма да имат контрол върху процеса.