Борислав Цеков с ТОП АНАЛИЗ пред ПИК TV защо Деси Атанасова е подходяща за конституционен съдия: Ако сега има предсрочни избори, Радев ще трябва да направи служебен кабинет по новите правила (ВИДЕО)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
От гледище на управляващите Десислава Атанасова е една уместна кандидатура, защото тя се е доказала в политическия живот. Има юридическо образование и това, което трябва да знаем за Конституционния съд, е, че той не е някакво съдилище, където трябва да отидат да заседават съдебни магистрати. Точно обратното, много е важно да има баланс включително между хора от съдебната власт, но и хора юристи, които имат опит във висшата политика и реалното управление. Така коментира експертът по конституционно право доц. Борислав Цеков номинацията на ГЕРБ за Конституционен съдия в предаването "Видеовръзка с Цветан Фиков" по ПИК TV.
По думите му конституционното право не е административно право, което по дефиниция е аполитично. Той отбеляза, че конституционното право е висше политическо право по дефиниция.
"Това е един сложен хибрид между право, политическа социология, история, философия и заедно с това социалния опит, който е натрупан в демократичните държави и висшата политика. Затова винаги трябва да се търси баланс. У нас винаги през годините се е залитало към това Конституционният съд да се разглежда като някакъв съд. И щом някой е бил магистрат от окръжен съд например, да се казва, че той е много подходящ за конституционен съдия", допълни Цеков.
По темата за конституционните промени и сезирането на Конституционния съд от страна на Румен Радев, доц. Цеков отбеляза, че прави впечатление, че президентът не е атакувал текстовете за съдебната реформа. По думите му държавният глава се занимава единствено с въпросите, които засягат пряко президентската институция.
"Неговото искане има по-скоро ведомствен характер. Защитава ведомствени интереси и не е изненадващо, че не се произнася по съдебната власт. Той и неговият екип съучастват от години в този опит да се представи за съдебна реформа разделянето на ВСС на няколко органа. Това всъщност е една линия, насочена към политизация на съдебната власт. Виждаме, че реално при така нареченото самоуправление на съдиите и колегийно затваряне там, ще започнат да доминират организации от типа на Съюза на съдиите, който има ясен политически профил, неприкрит през годините", категоричен е доц. Цеков.
По думите му от друга страна се вижда политизиране на прокуратурата, като се дава доминация на парламентарната квота, която да избира главния прокурор. Според него тази линия се прокрадва от определени среди у нас.
"Президентът и неговия екип, и Крум Зарков дори са активни проводници на тази политика. Затова и няма нищо изненадващо, че държавният глава заобиколи въпроса за съдебната реформа в своето питане до Конституционния съд", смята Борислав Цеков.
Той отбеляза, че в хипотеза на предсрочни избори служебното правителство ще се сформира по вече променените текстове в Конституцията и искането на президента от Конституционния съд не ги обезсилва. По думите му каквото се случва оттук нататък, ще се съобрази с тези действащи вече текстове.
"Само произнасяне на Конституционния съд, с което се обявяват за противоконституционни отделни норми от тези промени, могат да поставят този въпрос. Всеки от субектите, които имат право да сезират Конституционния съд, може да иска всичко, но този етап от процедурата не означава, че това влияе на валидността и действието на тези текстове", заключи доц. Борислв Цеков.
Целия разговор гледайте във видеото: