ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Премиерът на Обединеното кралство Борис Джонсън заяви, че е време за нова ядрена сделка с Иран, независимо от това каква е преобладаващата гледна точка относно ядрено споразумение от 2015 година, съобщи БНР, като се позовава на интервю на Джонсън пред Sky News.
Миистър-председателят на Великобритания заяви, че е време да се договори ново споразумение с оглед наличието на възражения срещу старата сделка. С това си предложение Джонсън сякаш "скъса" единния фронт на Великобритания с Франция и Германия, които настояват за запазване на ядрената сделка от 2015 година.
Той също така предположи, че Ислямската република стои зад неотдавнашните атентати срещу две петролни съоръжения на Саудитска Арабия и че Обединеното кралство се опитва да "обедини хората и да деескалира напрежението".
Коментарите на Джонсън идват, след като Иран заяви по-рано този месец, че ще продължи четвъртата фаза на оттегляне от ангажиментите си по Съвместния цялостен план за действие (JCPOA), известен повече като иранското ядрено споразумение, ако европейските страни, подписали сделката, не успеят да изпълнят своите ангажименти. Въпреки това Техеран също така подчерта, че успехът на ядреното споразумение е интерес на всяка страна по сделката.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп побърза да отговори положително на идеята на британския премиер Борис Джонсън за създаване на нова ядрена сделка с Иран, заявявайки, че уважава Джонсън и не се изненадва, че той има подобна идея.
"Той иска ново споразумение, защото срокът на сегашното ще изтече много скоро. Твърде малко години остават при всичките пари, хвърлени напразно. Нямаш право да инспектираш предполагаемите ядрени обекти - що за сделка е това? И балистичните ракети - на иранците им е позволено да тестват балистични ракети! Така че, аз дълбоко уважавам Борис и изобщо не съм изненадан, че той е първият, който излиза с това предложение".
Съгласно това споразумение Иран се ангажираше да ограничи ядрената си програма в замяна на освобождаване от американски и други санкции, които навредиха сериозно на икономиката на Техеран.
Тръмп обаче възстанови американските санкции през миналата година, след като оттегли САЩ от иранското ядрено споразумение, сключено от предшественика му Барак Обама. През май президентът на САЩ дори затегна допълнително санкциите спрямо Техеран, опитвайки се да сведе износа на ирански петрол до нула.