Босът на "Капитал" Иво Прокопиев и Нова цензурират скандално Стоян Мавродиев! Защо тв шефовете Щосел и Зурлева мълчат за срещите с Цветан Василев?
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Представящите себе си като морални стожери на обществото - Нова телевизия и изданията от кръга "Капитал" са цензурирали скандално правото на отговор на председателя на Комисията по финансов надзор Стоян Мавродиев, научи ПИК.
От двете медии щедро се лееха обвинения към Мавродиев, че е гостувал в кабинета на Цветан Василев. Но самите босове на Нова Дидие Щосел и Силвия Зурлева замълчаха гузно какво са правили при банкера-беглец в деня, в който Виктор Николаев и Ани Цолова бяха натирени от "Би Ти Ви", както първа разкри медията ни (виж подробности в Още по темата).
Подозира се, че Щосел и Зурлева са ходили при Василев, за да изпросят пари за по-високи заплати за Николаев и Цолова, които вече са в тяхната медия. И до момента шефовете на Нова не са отрекли версията.
Ето какво пише Стоян Мавродиев до "Нова телевизия" и "Капитал" (публикуваме писмото му без редакторска намеса):
До в. Капитал и предаването „Здравей, България“ – сутрешен блок на Нова ТВ
"Във връзка с публикация във в-к „Капитал“ от 18.05.2015г. стр. 9, озаглавена „Открийте разликите“, чрез която се прави опит за внушение, че председателят на Комисията по финансов надзор (КФН) е бил непоследователен в изявленията си относно „Корпоративна търговска банка” АД („КТБ” АД) и която беше подробно цитирана с коментари от водещите на сутрешния блок на Нова телевизия същия ден, моля да бъде публикувано и прочетено в ефир следното право на отговор:
Комисията по финансов надзор няма законови правомощия да упражнява надзор върху дейността на КТБ като банка по отношение на основната й дейност по набиране на депозити и отпускане на кредити, както и да осъществява банков надзор спрямо банките в страната. Правомощията на КФН са единствено по отношение на надзор на небанковия финансов сектор – в т.ч. пенсионно- осигурителни дружества, пенсионни фондове, застрахователи и застрахователни посредници, управляващите дружества, публичните дружества и други емитенти на ценни книжа, инвестиционните посредници, като за банките, имащи право да предоставят инвестиционни услуги (банки – инвестиционни посредници), правомощията са силно ограничени. КФН регулира също и капиталовите пазари, като следи публичните дружества регулярно да разкриват законово определената информация за инвеститорите, както и да спазват приложимото специално законодателство.
В рамките на своите правомощия КФН е спряла търговията с акции на КТБ АД в качеството й на публично дружество, защитила е правата и интересите на инвеститорите, не е допуснала да бъде активиран компенсаторния механизъм, предвиден със създаването на Фонда за компенсиране на инвеститорите, от който не бе изплатен нито лев обществени средства спрямо ощетени инвеститори.
Дружествата, поднадзорни на Комисията за финансов надзор, които медийно са определяни като притежавани и/или контролирани от г-н Цветан Василев, са били санкционирани повече от 40 пъти с глоби за стотици хиляди лева за последните 5 години – в това число застрахователна компания и инвестиционен посредник.
Опитите чрез манипулирани списъци да бъде внушено на обществото, че към Цветан Василев, КФН е имала специално отношение са продукт на пропагандата. Нова ТВ в поредица от репортажи излъчва страници с моето име, на някои от тях видно нанесено допълнително, след употреба на коректор и нито веднъж, като нито веднъж не постави въпроса за достоверността на въпросните тетрадки. Заявявам категорично, че броят на срещите ми с г-н Цветан Василев е преднамерено преувеличен, не провеждам срещи в събота и неделя, не ходя с охрана. Маниерът да се използва троха истина, за да се градят върху нея кули от инсинуации принадлежи към друго време, което вярвам е останало в миналото на страната ни.
Невъзможността да бъде разграничена банкова от небанкова финансова дейност, както и дейността на Банков надзор към БНБ от тази на КФН говори за невежество, а съзнателното манипулиране на общественото мнение – за злонамереност.
Натискът, който изданията на „Икономедия” АД оказват систематично върху председателя и членовете на КФН, с оглед на това да бъдат принудени заради имиджови причини да не спазват закона е безпрецедентен и извън всякакви правила на зачитане на независимостта на държавния надзор, прогласена от европейското и националното законодателство.
Призовавам журналистите да не допускат да бъдат използвани като инструменти за постигане на бизнес цели на собствениците на медии.
Нетърпимостта към срастването на бизнес, политика и медии трябва да бъде еднаква към всеки без значение как се казва той. В противен случай цялата борба за свобода на словото, независимост и демокрация изглежда твърде безпринципна.
Допълнителна информация:
В рамките на няколко изслушвания на ръководството на КФН пред Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание, проведени в началото на 2015г., бяха предоставени детайлни отговори на поставени въпроси относно надзорните правомощия на КФН спрямо КТБ АД. В приетия след изслушванията доклад на Комисията по бюджет и финанси, сред останалите констатации, по отношение надзора на КФН над КТБ АД, народните представители категорично посочват, че „КФН е предприела необходимите мерки по защита на активите и интересите на клиентите и инвеститорите в КТБ АД, в съответствие с действащата регулаторна рамка”, както и че цялостния осъществяван от КФН надзор върху КТБ АД е бил изцяло съобразен с действащото законодателство. Докладът на Комисията по бюджет и финанси е публично достъпен и може да бъде прочетен в пълнота на интернет страницата на Народното събрание на адрес: http://parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2330/reports/ID/5207
В публикувания от Европейската комисия (ЕК) Национален доклад за България за 2015 г., включващ задълбочен преглед на предотвратяването и коригирането на макроикономическите дисбаланси от 26.02.2015г., еднозначно е посочено, че упражняваният от КФН надзор е строг. Посочено е също, че КФН разполага с ограничени надзорни правомощия спрямо банките, с изключение на банките-попечители на пенсионните фондове (каквато КТБ АД не е била никога). Докладът на ЕК е публично достъпен и може да бъде прочетен в пълнота на сайта на ЕК на адрес: http://ec.europa.eu/europe2020/pdf/csr2015/cr2015_bulgaria_bg.pdf
КФН, като член на Европейския орган за ценните книжа и пазари (ESMA) и Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (EIOPA), е обект на постоянни и задълбочени проверки (peer reviews) от страна на тези европейски специализирани и неполитически органи. През последните четири години КФН е била обект на тринадесет такива проверки, извършени от страна на ESMA и EIOPA, като някои от тях продължават и в момента. Приключилите проверки са завършили с доклади с технически препоръки, които са своевременно и адекватно взети под внимание и адресирани съответно. Докладите за приключените проверки от страна на ESMA и EIOPA потвърждават, че КФН спазва стриктно европейското законодателство и работи съгласно утвърдените професионални европейски стандарти.
Всичко изброено – положителният доклад на Европейската комисия, изключително силният и подкрепящ КФН доклад на Комисията по бюджет и финанси, както и постоянните проверки от страна на ESMA и EIOPA, показват по недвусмислен начин, че КФН стриктно спазва националното и европейско законодателство и следва най-високите европейски професионални стандарти. Надали има друга държавна институция в България, която да е била проверявана и оценявана от толкова различни местни и чужди професионални органи".