Боян Чуков пред ПИК: Бойко Борисов се сниши за самолета на Лавров, като Тодор Живков
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Международният коментатор Боян Чуков анализира пред ПИК скандала с възпирането от прелитане над България на самолета на руския външен министър Сергей Лавров за срещата на ОССЕ в Скопие.
Той направи паралел как този полет можа да се случи над натовските Турция и Гърция, каква е ролята на ЕС и други външни фактори и права ли е говорителят Мария Захарова да казва, че зад операцията стоят „неграмотни чиновници от София, които са срам за българите и държавата ни“.
Не на последно място Чуков е с мнение и за снишаването на Бойко Борисов по темата, въпреки че е бивш премиер и лидер на най-голямата парламентарна партия в страната, от която е излъчен и нашият външен министър и вицепремиер Мария Габриел.
- Г-н Чуков, ситуацията с възпрепятствания самолет на руския външен министър Сергей Лавров скандал ли е, или присъствието на борда на говорителя Мария Захарова, която е в санкционния списък на ЕС, е достатъчен и сериозен аргумент за решението на българските власти?
- Ако се прочетат международните конвенции, ще се види, че ходът от българска страна е абсолютно престараване, което е в нарушение именно на тези дипломатически споразумения.
- Затова ли полетът стана възможен през Турция и Гърция, които апропо са натовски държави?
- Да, би трябвало наистина да си зададем логичния въпрос – как така за България има проблем да бъде в самолета Мария Захарова, но за Турция и Гърция няма проблем.
- Има ли възможност да сме реагирали под въздействието на някакъв външен фактор?
- Споделям моето лично мнение, разбира се, не ангажирам никого с него, но даже не съм убеден, че това възпрепятстване е по искане на някакъв външен фактор, или за да бъда още по-точен, че това е по искане на американците или на който и да е друг. Просто мисля, че в случая има едно престараване от българска страна и по-точно от управляващите в момента в София, които считат, че с подобни ходове ще се задържат на власт.
- В този смисъл да разбираме ли, че Мария Захарова е абсолютно права, когато казва, че това е реакция от страна на „неграмотни чиновници в София, което е срамно за държавата и за българите като народ"?
- Тук не бих могъл да противореча на Мария Захарова, тъй като, както казах, става дума за самоинициатива от българска страна. Разбира се, това е в нарушение на тези споразумения за подобни случаи, които цитирах. Това е едно престараване, при което ние се правим на по-католици от папата.
Бих искал да обърна внимание, че подобни изпълнения остават в историята. Те не се забравят. Така че всичко това е за сметка на българските национални интереси, тъй като съм напълно убеден, че никой не ни е накарал насила да го правим. Или ако бъда още по-точен – това показва, че правителството и конкретно Министерството на външните работи в общи линии с този ход навреди на България в дългосрочен план. И ако има някакви съмнения по този повод, бих препоръчал в бъдеще да се консултират от външно министерство точно с гръцкото външно министерство, с турското външно министерство и да се опитат да ползват техния дипломатически опит и аргументацията им защо те не създават пречки, а само ние се правим на по-хитри от останалите.
- Не е ли прав обаче военният ни министър Тодор Тагарев, като твърди, че реакцията от Кремъл – и на Захарова, и на Песков, е част от хибридната и пропагандна война, която от Москва водят срещу нас, срещу България?
- Тези изказвания, които цитирате, на наши управляващи за хибридната война ми приличат на онова време, в което Цола Драгойчева, позната фигура от близкото ни минало, казваше: „Когато имаме някакъв проблем, ние го даваме да го реши един компютър и въпросът ни се урежда…“ Няма разум, бездушно е.
- Може ли пък Бойко Борисов, който е бивш премиер и лидер на най-голямата парламентарно представена партия, излъчила външния ни министър и вицепремиер Мария Габриел, да заема позиция, като казва, че случаят не е от неговия дневен ред?
- Борисов не е управляващ. Той не е в изпълнителната власт, нито е президент. Той е политик. Тук въпросът е дали на Борисов ще му стиска да си каже мнението, или ще се прави на обтекаем. И като другаря Тодор Живков ще използва крилатата фраза „Да се снишим, докато мине бурята“.
- А какво всъщност се случва с войната в Украйна, от която произтича и тази тема? Непрекъснато чуваме от информационните източници, от едната страна, че Киев си е върнал поне половината от завзетите територии, от друга страна пък виждаме как Русия превзема ключови позиции, същевременно военното ръководство на жълто-сините е настръхнало срещу президента си Зеленски. Има ли истина там?
- В момента е ясно, че няма как Украйна да спечели войната, че тя ще я загуби в обозримо бъдеще, и то много шумно. Сега ърви операция за прикритие. Т.е. да стане така, че тези, които подкрепяха Украйна и по-точно НАТО, да си запазят лицето. Затова ние виждаме една мощна психологическа бомбардировка, за да се запази имиджът на привържениците на Зеленски. А това, че в момента Зеленски е в много тежко положение, може да го прочетете вече и във всички западни медии.