Енергетиката се нуждае от сериозни, а не краткосрочни мерки, смятат в работодателската организация
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Аксиоматично, цените за износ на електроенергия не трябва да са по-ниски от тези за вътрешно потребление, тъй като това прави продукцията на българските фирми неконкурентоспособна.
Това обяснява в своя официална позиция Българската стопанска камара (БСК), основана на принципни предложения, съобщиха от пресцентъра на работодателската организация. Изявлението идва докато общественият консултативен съвет към Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) обсъжда на заседание промените в цените на електроенергията.
„Промените в ценообразуването не трябва да нарушават възможностите за възпроизводство на участниците в пазара на електроенергия, т.е. намалението на енергийните цени не трябва да е за сметка на необходимите инвестициони разходи на енергийните дружества“, обръщат се още към властите от БСК.
Оттам обясняват, че средствата от продажба на квоти за въглеродни емисии (влизат в сила през 2013 г. в целия ЕС – бел. авт.) СО2 следва да се насочат към енергийноефективни технологии в индустрията, а не към „покриване на ценовите разлики от производството“.
Според енергийните експерти към БСК трябва да се търсят „дългосрочни, а не времени решения“ за кризата в сектора: „Необходима е радикална промяна в сектора“.
Бизнес организацията предлага държавата да вложи реални средства в спясяването на енергетиката като се опита да си върне контрола върху скъпите американски централи - ТЕЦ-овете "AES Марица изток 1" и "Contour Global Mарица изток 3".
„За тази цел държавата трябва да изкупи правата или собствеността на ТЕЦ „Марица изток“ 1 и 3, както и на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ), с целево набран ресурс, извън заложеното в бюджета на страната, и да приведе към пазарни условия ценообразуването на тези производства“, гласи позицията на БСК.