ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Социалната изолация заради коронавируса може да доведе до бум на бебета. Има обаче и риск от повече разводи. Пред Би Ти Ви психологът Велислава Донкина каза, че нагонният живот на човек се обостря, за да преодолее стреса. В такава ситуация започваме да виждаме с кого живеем и да търсим промяната, обясни тя.
„Опасността от заразата от този коронвавирус е много неясна, невидима и в този смисъл отваря пространство за всичките ни вътрешни страхове. Винаги, когато има висока степен на несигурност и неяснота отвън, нашият психичен живот има възможност да прояви всичките си опасения, т.е. нашите собствени демони да се разиграят на тази сцена“, каза психологът.
Колкото по-ясна е една ситуация, толкова е по-малка възможността за проектиране на тези страхове, добави тя.
„Хората започват да изпитат все повече напрежение, умора, досада и намаляват възможностите човек да толерира тази неяснота, ограничение и всички неща, които идват от реалността. Във всяка трудна ситуация нагонният живот на човек се обостря, т.е. за да преодолее стреса става много силно желанието да изпитва наслаждение, да се чувства свободен, да има живота си такъв, какъвто го е имал преди“, обясни Донкина.
„При погребения и войни хората се нуждаят от това да са влюбени. Много бебета се раждат след това. Този порив на живота вътре в нас помага да се чувстваме повече живи, отколкото застрашени, но много пъти ни излага на опасност“, добави тя.
„В такива ситуации човек се изправя срещу самия себе си и вижда много неща, които го притесняват. Принуден е да ги види. Иначе в ежедневието си може да се залъгва. Търсим обикновено във външния свят причините за нещастието си, неуспехите си и когато той отпадне, сме принудени да се сблъскаме със собствените си светове“, заяви психологът.
„Нашата забързаност да имаме кариера и този облик, който държим да имаме, помага да не виждаме как живеем и с кого, какво ни се случва, кои сме всъщност и какво искаме. В този случай най-големият проблем, който социалната изолация повдига, е този, който имаме с нас самите“, коментира тя.
„Оставайки си вкъщи дълго време хората започват да виждат с кого живеят, как и какво им се случва и много пъти равносметката не е приятна. Онова, с което ще трябва да се справят, след като социалната изолация отпадне, връщайки се стъпка по стъпка в живота си, е осъзнаването, че той никога няма да е такъв, какъвто преди, но и няма как да е, защото всеки следващ ден е различен“, обясни Донкина.
„Ние сме по-различни след всеки следващ ден. Може би няма да сме сигурни дали искаме такъв живот. Това означава, че ще правим промени“, добави тя.
„Човек винаги има две възможности – дали да подходи към това, което реалността му предлага, конструктивно, или деструктивно“, каза още Велислава Донкина.