Стайните охладители въртят смъртоносни зарази
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Бум на приети с летни пневмонии, отчетоха няколко болници в София. Специалсти разкриха, че за това виновни са климатиците. „В дома и обществения транспорт тези ел-уреди дават спасителен хлад, но въртят опасни микроорганизми, които могат да бъдат и смъртоносни“, коментират медици.
Бум на заразите
От асоциация АЗА съобщиха, че чиновници от държавната администрация се оплаквали, че след дълъг престой в климатизирани помещения излизали в отпуск заради страшни пневмонии. В други случаи пък се наблюдавало повишаване на кръвното налягане, болки в лимфните възли като след натравяне.
„Ползващи климатици развиват специфични увреждания на имунната система включително СПИН подобни симптоматики заради отслабения имунитет“, коментират от АЗА.
Оръдия за зарази
Микробиолози също предупредиха, че не само климатиците, но и вентилаторите са като оръдия за изстрелване на редица опасни микроорганизми. Те биват три вида – вирусни, бактериални и плесенни – гъбички и спори. Те обитавали околната среда, но попадайки през влажния климатик, се превръщат в истинска напаст и атакуват тялото ни отвътре. Загнездвали се в белите дробове и пневмонията било най-малкото нещо, с което човек може да се размине.
Най-голяма опасност от всички създавало разпространението на бактерията легионела (Legionella).
Риск от бактерии
Влизането й в климатичната инсталация за нула време я пренася до почти всички, намиращи се в дадено помещение. А пипването й води до увреждане на бронхите, развиване на висока температура, треска и други усложнения. Ако невидимият агресор достигне до белите дробове, при вдишване може да причини опасна форма на пневмония, известна като легионерска болест. В самото начало заболяването протича с лека кашлица, но с бързо покачваща се температура, следвали гадене и повръщане. Накрая при късно диагностициране би могло да се стигне дори до загуба на съзнание и кома. Статистиката сочела, че легионелата е смъртоносна при до 20% от заразените.
Съвременните климатици имат филтри, което частично решава проблема, но не напълно. Другото превантивно средство е често да се отварят прозорците, съветват здравните работници.