Бъдещата четворна коалиция търси общи приоритети в сектор "Икономика" - нагласите са да се формира кабинет преди Коледа (ОБНОВЕНА/СНИМКИ/ВИДЕО)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Победилата на парламентарните избори партия "Продължаваме промяната" започнаХА днес серия от експертни разговори по ключови политики с цел изработване на коалиционно споразумение за съставяне на правителство.
Те ще продължат до събота - 27 ноември.
Преговорите започнаха по темите "Енергетика" и "Икономика", като бяха излъчвани на живо.
Преговорите за коалиция, домакинствани от "Продължаваме промяната", започнаха с минута мълчание в памет на жертвите от магистрала "Струма".
Работните групи по теми „Енергетика” и „Икономика” провеждат разговорите паралелно и те се предават на живо в профилите на ПП в социалните мрежи.
Кирил Петков участва в групата, обсъждаща икономическата тема, а Асен Василев в работната група за енергетиката.
Общо 18 са темите, които ще бъдат на масата на преговорите. Във всяка една са поканени да участват по трима експерти от БСП, "Има такъв народ" и "Демократична България".
Идеята е да бъдат обсъдени основните проблеми на съответния сектор, предложенията и мерките, които се предвиждат според програмите на различните партии.
В началото на срещата Кирил Петков заяви, че е редно всички представители на партиите да бъдат поставени на едно ниво и напомни, че не е редно да има делби между тях.
Нагласите са да се формира кабинет преди Коледа.
Оптимист съм, коментира Петков във връзка с разговорите за кабинет.
"Имаме обща цел и тази цел е да направим най-добрия отбор от експерти за България, каза съпредседателят на "Продължаваме Промяната". Петков посочи, че този екип ще е надпартиен и ще е с общите цели да се направи правителство, което не прави компромис с нищо, слага България над всичко, в което няма наши и ваши хора. "Всички заедно сме един екип, който трябва да направи България просперираща", допълни той.
Дискусиите започнаха с минута мълчание в памет на жертвите от инцидента с автобус на АМ "Струма".
Идеята е всички да си кажат политиките. Тези, с които всички сме съгласни, веднага ще залегнат в коалиционното споразумение", каза Кирил Петков.
Според "Демократична България" следващият кабинет трябва да работи в насока България да стане икономика на високата добавена стойност чрез системно развитие на иновации, конкурентоспособност, човешки капитал, високо платени работни места.
"Демократична България" предлага да се вдигнат всякакви ограничения върху бизнеса, свързани с пандемията като междувременно се запазят мерките като схемата 60/40 като се допуска да се въведат и нови.
По време на разговорите се поиска също така да се прегледа статутът на всички държавни фирми.
Представителите на "Има такъв народ" предлагат държавата да взема мерки при повишаване на инфлацията като се определи при повишение за какъв период ще се прилагат мерки.
Експертите на партията искат да се реши и въпросът с междуфирмената задлъжнялост като се въведат законови промени, които позволяват ускоряването на процедурите по несъстоятелност и създаване на регистър на нередовните платци.
Мика Зайкова обяви от името на "Има такъв народ", че се предлага генерална реформа в образованието, да се махнат делегираните бюджети и по нов начин да се оценява работата в училищата и да се плаща "там, където има наистина развитие". ИТН, стана ясно от думите на Зайкова, предлага още да се инвестира в подготовката на преподавателите.
По време на разговорите стана ясна и идеята да се въведе освобождаване за 3 години от данък печалба на нови компании като им се осигури и достъпно финансиране.
БСП, ИТН и ДБ възприеха предложението на „Продължаваме промяната“ Министерството на икономиката да стане и на иновациите с идеята да има контрол над тях.
Фонд на фондовете също ще мине под шапката на икономическото ведомство. До момента той бе под опеката на Министерство на финансите. Всички се съгласиха, че трябва да се работи и за повишена ефективност на индустриалните зони, като за пример бе даден „София Тех Парк“.
Нулев толеранс към корупцията е сред другите точки, които обединяват преговарящите.
В управленската програма ще залегне и решението държавата да не дава клас „А“ на инвеститори, чието производство не носи висока добавена стойност. Преговарящите се договориха още ББР да не се приватизира.
Съпредседателят на ПП Кирил Петков е оптимист. Той изрази задоволството си, че партиите са обединени около общи идеи в икономическата сфера.