BG EN

Българите са сред най-честите жертви на компютърни вируси в Евросъюза

БЪЛГАРИЯ ДНЕС

Българите са сред най-честите жертви на компютърни вируси в Евросъюза

6846
на 18.02.2016
Българите са сред най-честите жертви на компютърни вируси в Евросъюза
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Българите се нареждат на едно от челните места в Европейския съюз като жертви на разпространение на компютърни вируси сред обикновените потребители. Това твърди софтуерна компания, позовавайки се на данни от Евростат.

препоръчано

Близо 28% от българите признават, че са се заразили с компютърен вирус за последната година, показва статистиката. Петото място в класацията си поделяме с малтийците, където процентите са същите. По този показател страната ни е изпреварена от Хърватия (41%), Унгария (36%), Португалия (33%) и Франция (29%).

Един от всеки пет жители на Евросъюза е ставал жертва на компютърен вирус

Като цяло един от всеки пет жители на ЕС е ставал жертва на компютърен вирус, сочат данните. Според тях процентът на заразените с компютърни вируси у нас е спаднал почти двойно за последните пет години - от 58% през 2010 г. - до 28% края на миналата година. Най-сигурната страна в Европейския съюз е Холандия - там едва 6% от интернет-потребителите са били жертва на компютърна атака.

Статистиката показва, че заплахата от вируси е повече от реална. Дори и за българските потребители, които свободно пазаруват и банкират онлайн и споделят огромно количество лична информация без да ползват защитни програми, посочват от компанията.

Повече от 79% от бизнеса в Европа, Близкия Изток и Африка са станали жертва на кибератаки през 2015 г. Това показват данните от проучване, проведено от ESET в рамките на миналата година сред 1700 компании.

Рискът от пробив в корпоративните системи е провокирал огромна част от бизнеса в района, част от който е и България, да обърне внимание на сигурността. Затова 98% от компаниите в Европа, Близкия Изток и Африка имат инсталирано поне едно решение за сигурност, най-често антивирусна програма, посочват специалистите.

Далеч по-пренебрегната е мобилната сигурност, отбелязват експертите. Едва 21% от бизнесмените ползват приложение, с което да подсигуряват мобилните телефони и таблети на служителите си, сочат данните.

Размерът на компанията също е водещ фактор, когато става дума за информационна сигурност. По-големите организации инвестират повече и в по-разнообразни продукти, с които да се подсигурят срещу кибератаки.

Зловреден код - най-голямата заплаха за информационната сигурност на бизнеса

Бизнесът определя заразяването със зловреден код като най-голямата заплаха за информационната си сигурност. Малко повече от половината анкетирани (53%) споделят, че именно такива проблеми са им донесли сериозни главоболия през годината.

Социалното инженерство, измамите и фишингът се нареждат като втори основен фактор, притесняващ бизнеса (48%). Уязвимостите в софтуерните продукти и системите са на трета позиция (39%), показват данните от проучването на ESET.

Доста по-малка част (13% от анкетираните бизнесмени) са заинтересовани да не са подложени на DDoS (Distributed denial-of-service) атаки. Обикновено за осъществяването им се използва бот мрежа, генерираща множество заявки към един сървър, като целта е то да бъде претоварено - и по този начин насилствено да бъде прекратен достъпа до уебсайт или уебуслуга.

При почти шест от всеки десет компании е имало инцидент със заразяване на устройство със зловреден код (59%), показва статистиката.

Антивирусните решения са най-предпочитани от бизнеса

Антивирусните решения са най-предпочитани от бизнеса (91%), когато защитава компютърните си мрежи. Те са следвани от други две проактивни системи - защитна стена (85%) и запазване на резервно копие на данните (77%).

Изследването на ESET показва, че 44% от компаниите позволяват ползването на лични смартфони, таблети или лаптопи за служебни цели. Против тази политика са 29% от организациите. Те не поощряват подобни действия, което обаче не гарантира, че служителите не вървят срещу подобни разпореждания. И използват личните си смартфони и таблети, за да оптимизират служебните си задължения.

Компаниите с над 1000 служители са най-прецизни в защитите на компютърните си мрежи. 17% от тях имат пълен комплект решения за сигурност, инсталирани на устройствата на служителите си. Процентът рязко спада при организациите с между 500-1000 служители. Там процентът варира между 3 до 5%.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за неделя - Овните готови на всичко, за да постигнат целите си, денят за Рибите е спокоен САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за неделя - Овните готови на всичко, за да постигнат целите си, денят за Рибите е спокоен
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 27
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК