ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Подобрението на жизнения стандарт в Румъния и България е впечатляващо през последните няколко години, пише в свой анализ унгарското издание Penzcentrum.
Както по отношение на БВП на глава от населението по паритет на покупателната способност, така и по отношение на потреблението на глава от населението, през последните десет години Румъния направи голям напредък в класацията на ЕС. Въпреки това румънското общество далеч не се възползва равномерно от този напредък. Най-високоплатените в страната са се изкачили в класацията на ЕС по доходи много повече от средната класа, а долната четвърт на обществото е останала в края на десетилетието на почти същото положение, както през 2010 г.
През последните четири години по-заможната част на румънското общество е постигнала най-голям напредък по отношение на доходите по паритет на покупателната способност, но позицията на останалите граждани също се е подобрила значително.
Доскоро жизненият стандарт на българите не интересуваше никого в Унгария, но след като Румъния ни изпреварва, трябва да се конкурираме с тях (българите), ако не искаме да бъдем - по някои показатели - най-бедната държава в ЕС.
През лятото България изпревари Унгария и по отношение на потреблението на домакинствата по паритет на покупателната способност, подпомогната от инфлацията в Унгария, която дълго време беше рекордьор в ЕС. По-заможната половина на българското общество постигна значителен напредък между 2020 и 2023 г. Най-богатите вече са сред най-добре осигурените в Европа от началото на десетилетието. Само горната третина от българското общество обаче се е възползвала от подобрение на относителната си позиция в класацията на ЕС по доходи.
В Унгария за същия период много по-тясна група от 15 % от обществото с най-високи доходи е постигнала известен напредък, докато хората със скромни доходи в повечето случаи са се смъкнали леко надолу.
Подобрението на жизнения стандарт в Румъния и България е впечатляващо през последните няколко години, особено в сравнение с Унгария. Темпото на догонване е доста бързо, в резултат на което румънците, българите и унгарците със средни доходи вече живеят на приблизително сходни нива, съобщава БГНЕС.