ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Горски експерти от България, Сърбия и Македония обсъдиха проблема със съхненето на горите на конференция, организирана от Министерството на земеделието. Близо 2,5% от горските насаждения, или 94 хил. хектара иглолистни насаждения в България, са засегнати от заболяването "върхов корояд", посочи зам.-министърът на земеделието Георги Костов.
"Проблемът се разпростира по върховете на дърветата и не признава държавни граници, а изсъхналите дървета са потенциално опасни и за възникването на горски пожари. Затова е важно с общи усилия и на съседните държави, да се подходи към разрешаването му", посочи Костов.
"Засегнати са главно горските територии с огромните залесявания от 60-те и 70-те г. на миналия век. Тези насаждения започват да загиват масово", посочи той. С достигане на определена възраст и предвид на все по-честите засушавания, снеголоми и други климатични въздействия, се изисква навременно взимане на мерки, каза Костов. Като едно възможно решение беше предложено създаване и поддържане на разновъзрастни гори, които са по-устойчиви. Бяха обсъдени и варианти за подмяна на непригодни видове насаждения с други.