ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Заради COVID-19 и Brexit Великобритания скоро може да изпита остър недостиг на храна. Това са двете сериозни препятствия и пред сънародниците ни, които търсят работа или образование на Острова.
На какви изисквания трябва да отговаряме, ако се отправяме към Обединеното Кралство, освен задължителната 14-дневна карантина. Журналистът от BBC Красимира Хендри коментира пред Нова телевизия:
Истината е (и това важи и за българите), че вратата се затваря. Изискванията не са насочени само към българските граждани, а и към всички от страните-членки на ЕС.
От 1 януари 2021 г. кандидатстващите за работа ще трябва да доказват с документ ниво на свободно владеене на английски език.
Въведена е нова точкова система, която ще регулира предимно пазара на работна ръка на средно и висококвалифицирани кадри.
Част от изискванията включват и настояване за препоръка или писмо от работодател, който вече е базиран във Великобритания и който може да им осигури работно място и минимална работна заплата, която е 20 480 лири годишно. Допълнителни точки ще се дават на хората, които имат магистратура, докторат, в зависимост от сферата за работа, по която кандидатстват.
Промени се предвиждат и за студентите. Те ще кандидатстват по различна система, според която отново трябва да доказват, че: имат учебно заведение, което ги е поканило да учат там, че говорят свободно английски език и това се доказва с положен в момента изпит и не на последно място - че те имат достатъчно пари не само да си платят образованието, което от догодина ще бъде с различна цена от тази в момента, но и имат достатъчно средства, за да се издържат, докато трае целият обучителен процес.
Паспортите и личните карти на гражданите от ЕС, в т.ч. и студентите, все още ще бъдат признавани като личен документ на граждани с имиграционен статус, но само до края на юни 2021 г. А за туристическо посещение в рамките на 6 месеца няма да се искат визи.
Що се отнася до българите, които вече живеят и работят вече във Великобритания, те трябва да кандидатстват чрез една нова система за уседналост. Към момента документи за такъв статут са подали 185 000 българи по данни на българското посолство. В това число обаче не са включени 6200 български студенти, както и сезонните работници, които вече имат британски паспорт.