ВАЖНО СЛЕД ИЗБОРИТЕ: ГЕРБ Е БОЙКО. Мачка ги сам, без Цветанов. Корнелия и Христо Иванов си отиват. Радев се маргинализира
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Няколко важни извода след изборите.
1. ГЕРБ е Бойко Борисов. Хората ще гласуват за тази партия, докато Борисов е лидер и участва в активната политика. В този смисъл ролята на Цветан Цветанов бе силно надценена. Без него ГЕРБ не просто спечели вота, но даже подобри резултатите си спрямо 2015 г. - тогава спечелените общини от първи тур бяха 65, сега са 90.
Дотук с мантрите, че Цветанов е бил нещо повече от изпълнител.
2. БСП е по-зле и от епохата на Михаил Миков, когато уж бе най-зле. В София има два пъти по-нисък резултат в общинските листи. В Пловдив са трети. В Бургас,Варна, Велико Търново, Враца, Монтана, Габрово, Стара Загора, Търговище почти не ги хваща социологията. В повечето от местата, където отиват на балотаж, са втори със значително изоставане от ГЕРБ, така че шансовете им са минимални.
В тази връзка е крайно време вътрешната опозиция на "Позитано" да се втвърви и да вземе главата на Корнелия Нинова, Кирил Добрев и Свиленски. Това узурпарторско трио е символ на провал. С Корнелия Нинова БСП е обречена вечно да е втора. Скоро - вероятно и трета. Така че става дума не просто за персонална битка, а за същностно, битийно оцеляване на левицата.
3. Рухна митът за "Мая Манолова, най-рейтинговият политик в държавата". С по-високо одобрение от Борисов и Радев. Манолова наистина влезе в битката с добри шансове, но покрай кампанията лъсна истината за тоталната й безидейност, опортюнизъм, некомпетентност, неадекватност спрямо проблемите на града. Лъснаха и лъжите й, които отвратиха онези, които доскоро я подкрепяха.
Манолова така и не обясни за милионите в имоти на дъщеря си, за кредитите от банката на Маджо. Не каза и кой финансира луксозната й кампания. Оттук нататък бъдещето й в политиката е под въпрос.
Под въпрос са и подобията й от типа "Слави Трифонов". Популистки екзотики без покритие с претенции за нов морал. Слави да гледа Мая и да се сеща какво го чака.
4. Тъй наречените "десни" претърпяха поредно фиаско след серия от уникални и немислими за модерния пиар гафове. Борислав Игнатов трябваше да се оттегли от надпреварата още след публикуването на мръсните снимки на годеницата му. Това е тежък репутационен удар в контекста на консервативните нрави в българското общество. Вместо това той изнагля и се впусна в екстремистка борба срещу...новия главен прокурор Иван Гешев. Стигна дотам да блокира Орлов мост и да стъжни живота и движението в столицата, която уж претендираше да промени за по-добро.
Блокадата на Орлов мост и инатливата, фанатична битка с Гешев (очевидно в услуга на олигарсите от кръга "Капитал") маргинализираха кандидата на "Демократична България" и го докараха дотам да диша прахта на независимия Борис Бонев.
5. Ако иска да я има на картата, "градската десница" трябва да се еманципира от финансовите си покровители в лицето на Иво Прокопиев и Цветан Василев. До докаже, че не работи корпоративно и няма марионетен характер. И да нарита лидерите Христо Иванов (провален адвокат и правосъден министър) и Атанас Атанасов (провалевн шеф на контраразузнаването при Костов). С тези двамата няма да стане никога, ясно е.
6. Очевидната завист на Румен Радев и фиксацията му в премиера Борисов са контрапродуктивни. Само мобилизират симпатизантите на ГЕРБ, а и разтварят ветрилото вляво и вдясно. Очевидно користните изявления на държавния глава (и по темата с изтребителите, и по темата с главния прокурор) вършат лоша услуга на левицата, а и дискредитират авторитета на президентската институция.