Ваксинират срещу антракс на всички овце, говеда и коне в Североизточна България
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Работна среща на Областния управител на Разград Гюнай Хюсмен с представители на институции, ангажирани със ситуацията след регистрирания случай на заболял с антракс в с. Трапище, констатира, че институциите в областта са си свършили коректно работата по казуса. Взето е решение да бъде изпратено предложение до Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) да бъде извършвана ежегодна ваксинация срещу антракс на всички овце, говеда и коне в Североизточна България. Това съобщиха от пресцентъра на Областната администрация.
Разпоредено е засилване на контрола върху месодобивните, месопреработвателните и млекопреработвателните предприятия в региона.
И хуманните, и ветеринарните лекари са били категорични, че във връзка с потвърдения случай на антракс при 45-годишен овцевъд от Трапище няма място за тревога сред населението, тъй като болестта в кожната й форма не се предава от човек на човек, а само от животно на човек. Болният мъж се лекува в МБАЛ-Разград, антибиотичният му курс завършва утре, в добро състояние е – съобщи директорът на болницата д-р Гечо Жеков. На пеницилинова профилактика и наблюдение за 14 дни са четиримата контактни – трима от семейството на болния и овчаря на стадото – съобщи директорът на РЗИ д-р Ася Генева.
Д-р Росица Ангелова от ОДБХ-Разград е представила заповед на изпълнителния директор на БАБХ д-р Дамян Илиев, в която в 11 пункта се описват мерките и забраните, които предстои да се въведат на територията на село Трапище, община Лозница и област Разград. В селото вече е извършена ваксинация на 600-те овце от стадото на болния мъж, започнала е такава процедура и за останалите 1700 животни в селото.
Предстои още дезинфекция на овцефермата, ще се вземат проби от фуража и почвата. Труповете на осемте умрели от заболяването животни се унищожават в екарисаж, стопаните от региона се призовават при първи симптоми на заболяването да информират ветеринарните власти. Наложена е забрана за придвижване на едри преживни животни, дребни преживни животни и еднокопитни животни към и от заразеното населено място. Разпоредено е още засилване на контрола върху месодобивните, месопреработвателните и млекопреработвателните предприятия в региона.
Заповедта на БАБХ изисква още недопускане на нерегламентирана продажба на суровини и храни от животински произход и кожи в областта. Д-р Стойко Колев и д-р Никола Досев от Българския ветеринарен съюз ще изпратят предложение до БАБХ да бъде извършвана ежегодна ваксинация срещу антракс на всички овце, говеда и коне в Североизточна България, тъй като през последните години 90% от случаите на заболяването са в тази част на страната. В момента според нормативната база ваксинация се извършва в населени места, където е имало заболяване през последните 30 години, а с оглед последните случаи става ясно, че спорите остават в почвата за по-дълъг период. „Ваксините се произвеждат в България, ефективни са, струват стотинки, а разходите за труда на ветеринарите, които ги поставят са по 1 лев на животно“ – уточни д-р Колев. Такъв вид ваксинации са безплатни за фермерите, плащат се от държавата.