Валентин Николов с горещ коментар за овладяването на енергетиката - ето как е бил изчегъртан шефа на БЕХ
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Няма мотиви за отстраняването ми. Намериха нов начин за овладяване, като горе-долу същите персони са сложени в увеличения борд на БЕХ. Има опит за овладяване на енергетиката, то е факт. Това заяви пред Би Ти Ви изпълнителният директор на Българския енергиен холдинг (БЕХ) Валентин Николов, който беше освободен от поста, но твърди, че все още не е окончателно – защото още няма вписване в Търговския регистър.
Той обясни, че е разбрал постфактум, че е решено да не бъде директор и обжалва протокола за освобождаването си. "Събрали са се четирима от новите членове на борда плюс един от старите и са решили да има двама директори. На следваща среща са взели решение аз да бъда освободен", разкри Николов и подчерта, че в тези действия има и политически мотиви. Той изтъкна, че е бил председател на Комисията по енергетика в парламента като депутат на ГЕРБ и все още е член на тази партия, но не се е занимавал с политика откакто е директор на БЕХ.
"Печалбата ни е 6-7 пъти по-голяма – откъдето и да погледнете, БЕХ се развива много добре", каза Николо. Той изтъкна, че бил подписан меморандум с американци, да може да се правят инвестиции в нисковъглеродни технологии и дори в ядрената енергетика, след като от страна на САЩ има разработчик на малки модулни реактори и ВЕИ (New Scale).
Николов посочи, че преди време е влязъл в спор с Асен Василев, който беше и служебен министър на икономиката и енергетиката преди 2013 година, като Василев признал, че Николов е прав. Става въпрос за времето, когато Николов беше начело на АЕЦ "Козлодуй" - през 2013 година, и доклад, в който имало описания на нередни обществени поръчки. Тогава Василев искаше да уволни Николов. "Абсолютно има насаждане политическо за енергетиката", смята Николов.


