BG EN

Ваня Григорова: Пенсионните фондове не трябва да са задължителни

Икономика

Ваня Григорова: Пенсионните фондове не трябва да са задължителни

8827
на 18.01.2023
Ваня Григорова: Пенсионните фондове не трябва да са задължителни
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Пенсионните фондове не трябва да са задължителни за осигурените лица. В момента човек, който сега започва да работи, задължително отива в универсален пенсионен фонд и след една година има право да промени осигуряването си, без значение дали в частен фонд или в НОИ. Хората са инертни и ако са на 20 г., не се интересуват от това, започват да се интересуват на 55, а тогава е късно. Това каза пред Нова нюз Ваня Григорова от КТ "Подкрепа".

препоръчано

"С промените в Кодекса за социално осигуряване беше гарантирана брутната вноска, която човек прави в пенсионен фонд. Ако вие внасяте 50 лева, то и след 20 години ще ги имате. Проблемът е, че тогава днешните 50 лева няма да имат същата стойност. Ако се гарантира само брутната вноска и няма достатъчно доходност, която да доближи пенсията на НОИ, това е загуба за лицето", посочи Григорова. 

По думите ѝ единствената гаранция е, че е записано в закона, че осигурените лица получават задължително пожизнена пенсия. "Това задължаваше пенсионните дружества да осигуряват плащане доживот без допълнителни условия освен осигуровките, така както е в НОИ. Има възможност за даване на разсрочена пенсия, това значи, че може да се получава на три месеца веднъж. Това са плащания, които по същество не са пенсии", заяви тя.  

Според нея в голяма част от сайтовете на пенсионните фондове има калкулатори - в тях се залага пол, натрупана сума, осигурителен доход и очаквана доходност. "Чрез тях може да се получи ориентация за пенсията от частен фонд при заложените данни. След това да си вземат ПИК от НОИ и да видят каква би била пенсията им при 100% средства от НОИ, както и такава от института и от частен фонд", коментира Григорова. И допълни, че синя карта заради трудова миграция трябва да бъде обсъдена на Тристранен съвет, уточнявайки, че синдикатите не одобряват препоръка от бивш работодател като доказателство за компетентност, защото лесно се фалшифицира.

Сподели:
Бомба x
Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения
ПИК TV x
Борисов: Разбрах, че някои ще ни водят в сърцето на Европа... Изказването на Радев звучеше нелепо. Ето какво направи ГЕРБ (ВИДЕО) Борисов: Разбрах, че някои ще ни водят в сърцето на Европа... Изказването на Радев звучеше нелепо. Ето какво направи ГЕРБ (ВИДЕО)
ново
Днес: 102
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК