ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Гръцкият министър на финансите Янис Варуфакис ще се срещне в неделя с генералната директорка на Международния валутен фонд Кристин Лагард във Вашингтон, предаде АФП, като цитира комюнике на гръцкото финансово министерство.
Двамата ще разговарят по програмата за реформи на гръцкото правителство, уточнява комюникето. Визитата ще се състои четири дни преди важно плащане, което Гърция трябва да извърши – 460 милиона евро на МВФ, а през последните дни има сериозни опасения дали страната е в състояние да го извърши.
Ако Гърция пропусне плащането на МВФ, тя рискува да предизвика дефолт с икономически последици – за нея самата и за цялата еврозона - които трудно може да се изчислят. Съмненията се подхранват от писмото, изпратено в средата на март до канцлера на Германия Ангела Меркел от гръцкия премиер Алексис Ципрас с предупреждение, че ако не бъде отпусната помощ от ЕС на Гърция в следващите седмици, ще е невъзможно страната да обслужва дълга и гръцкото правителство ще предпочете на първо място да изпълни ангажиментите си към държавните служители.
През следващата седмица са предвидени две работни заседания на експерти на еврозоната. До края на април Гърция трябва да получи одобрението на своите партньори по списък от реформи, за да може да се надява да бъдат деблокирани 7,2 милиарда евро европейска помощ, неизплатена от есента на м.г.
От 2010 г. кредиторите на Атина (ЕЦБ, ЕС и МВФ) са обещали общо 240 милиарда евро заеми на Гърция. А междувременно финансовото състояние на страната е разклатено след изборите през януари, които изведоха Сириза до властта: има все по-голямо бягство на капитали от страната и все по-малки данъчни постъпления. /БГНЕС


