Вежди Рашидов за атаката на Минеков срещу БНТ пред ПИК: Кошлуков е платил висока цена за демокрацията ни от затвора! Не правителствата свалят медии, а обратното
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Натискът на новите управляващи от кабинета на Румен Радев срещу медиите ескалира от ден на ден. След като министърът на вътрешните работи Бойко Рашков заплаши с уволнение водещи от частната Би Ти Ви, вчера министърът на културата Велислав Минеков скочи на държавната БНТ. По този повод потърсихме коментар от бившя шеф на комисията по култура и медии в 44-ото НС Вежди Рашидов.
- Г-н Рашидов, тези дни ставаме свидетели на размахване на пръст от управляващи срещу медии. Навремето Вие бяхте потърпевш по такъв повод, как ще коментирате сега ситуацията?
- Да, имаше един подобен период, когато си позволих да кажа на един журналист, че не бива да е ироничен към държавата си, която е негов работодател, и винаги следва да търси и другата гледна точка.
Това възбуди страстите на опонентите и развихри защитния щит на всички медии – свободата на словото. Разбира се, че обществото трябва да прави разлика кое е свобода и кое е свободия. В никакъв случай не трябва да се допуска пряка агресия срещу свободното слово и свободния избор на поведение на всяка медия. Всяка медия има свещено право на позиция, поведение и избор на свобода на своята медийна политика и носи отговорност за това.
- А когато става дума за управляващи?
- Нито едно правителство не бива да си позволява да налага програмни правила и да управлява демократичните процеси в която и да е медия, още по-малко – в обществените медии, които са малък остров на свободното слово, принадлежащ на обществото като цяло. А колкото до генералния директор на БНТ, неговото място ще остане в историята заради позицията му в прехода от тежък комунизъм към реална демокрация.
- Има ли основание в твърденията на Минеков за БНТ?
- Познавайки генералния директор в годините, определено мога да говоря с уважение и респект за него и за започнатите от него реформи в телевизията, новата програмна схема и новите предавания, както и за усилията му да намали чувствително натрупания през годините дефицит.
А колкото до демокрацията и демократичните промени, то в ранната си младост той плати доста сериозна цена, променяйки комунистическата тоталитарна система към демокрация от покрива на Софийския университет до Старозагорския затвор. Затова човек като Кошлуков трудно може да бъде уплашен - нито от което и да е управление или най-малкото – от някой министър, на когото не му е това работата.
Светът е приел не правителствата да свалят медии, а по-скоро обратното.
Властта е като наркотик, но много е важно човек да си знае дозата.