Вежди Рашидов изказа съболезнованията си към близките и приятелите на Любка Рондова
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Министърът на културата Вежди Рашидов изказа съболезнованията си към близките и приятелите на една от най-обичаните пазителки на фолклорното наследство на България, голямата българка, Славеят на македонската песен – Любка Рондова, по повод нейната кончина, съобщиха от пресцентъра на Министерството на културата.
В съболезнованието на министър Вежди Рашидов се казва:
„Скъпо опечалено семейство, уважаеми близки и приятели, тъгувам заедно с Вас от загубата на еднa от най-големите пазителки на фолклорното наследство на България, легендарната българска певица, филоложка, педагожка и общественичка Любка Рондова.
Изпитанията в живота на Любка Рондова започват от нейното детство, но вместо да я направят плаха или да я озлобят към несправедливата съдба, те я превеждат по трънливия път на емигранта, за да съумее да се изгради тя като високообразован човек, владеещ няколко езика. Може би тъкмо тези изпитания, както и будното българско семейство, в което се ражда, й помагат толкова добре и отрано да осъзнае значението на родовата памет, а по-късно и усърдно да заработи в тази насока през целия си живот.
Какво по-голямо доказателство за силата на българската култура, за мощта на българския фолклор от факта, че Любка Рондова успява благодарение на тях да преодолее загубата на близки, познати, на детството си и в следвоенна София да подреди един нов живот; живот, изпълнен с песни, танци и вяра – вярата, подкрепата и обичта на всички хора, докоснати по един или друг начин от нейния талант. На тях, нейните бъдещи приятели, тя изпява песните на своя живот, тръгнали от огнището на баба Велика в село Шестево и достигнали до най-стария в България Ансамбъл за народни песни и танци „Гоце Делчев“ – София, създаден през 1945 г., в който работи като солист и филолог десетилетия наред.
Всяка среща с композитори, поети, колеги музиканти, режисьори и професионалисти от киното, телевизията и радиото написва своята нота, която обогатява по уникален начин петолинието на живота на Любка Рондова. Десетките млади хора, които й се доверяват, усещат със сърцето си как българската култура и българският фолклор, като нейна душа, са били и са смисълът на живота на Любка Рондова.
Надарена със сценично и творческо дълголетие, Любка Рондова цял живот обогатява репертоара си с непознати и незаписвани преди това песни. Благодарение на нейните усилия образци от сборниците на братя Миладинови, Кузман Шапкарев, както и от различни други източници достигнаха до широк кръг слушатели. Не са малко и авторските мелодии, създадени по текстове на български поети. Концертите, които е изнесла на няколко континента, нямат брой. Любка Рондова е удостоена и с редица държавни отличия, ордени и медали, но както самата тя казва „...нищо не може да се сравни с обичта на публиката, която е моята най-голяма награда и надежда”. А една от най-големите й гордости е това, че има българчета, кръстени на името на една от най-нежните и лирични песни, които изпълнява – „Смиляна”. Песните на Любка Рондова носят любовта и болката, мъката и надеждата на българите от нейния край и са блестящ пример за прекрасния български диалект, който тя нарочно запазва, за да подчертае богатата изразност и топлина, които бликат от него.
С дългогодишната си дейност, певческа и обществена, все в областта на културата и с големия си принос в популяризирането и опазването на народните традиции, Любка Рондова успя да направи достояние на нашия народ богатството на песенното творчество на българите от Македония.
Животът на Любка Рондова бе урок по патриотизъм, който тя сама разказваше простичко така: ”Народ, който пази хилядолетната си история, не е дошъл случайно на този свят”.
Убеден съм, че Любка Рондова също не бе дошла случайно на този свят, нейният урок по родолюбие ще се помни, докато се помнят и пеят нейните песни, докато има фолклорни празници, докато има национални събори като „Копривщица” и „Рожен”, докато заедно поддържаме огъня на българщината жив. Дълбок поклон пред паметта на Любка Рондова!”