Велизар Енчев пред ПИК и "Ретро": Сидеров и Валери Симеонов са еднояйчни близнаци
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Велизар Енчев е завършил журналистика в СУ.
Кореспондент е на БНТ в бивша Югославия от 1987 до 1993 г.
Посланик е в Хърватия от 1997 до 2002 г., след което се изявява като тв водещ в тв СКАТ.
В 43-ото НС влиза като депутат от Патриотичния фронт. След скандал с един от лидерите на коалицията Валери Симеонов, когото обвинява в политическата измама, напуска парламентарната група и става независим депутат.
Автор е на много книги, най-известната е „Аз бях в разузнаването” на издателство „Милениум”.
Интервю на Румяна Стефанова
- Обвинихте Валери Симеонов в авторитарност и политическо лицемерие. Вие бяхте дълги години водещ в телевизия СКАТ, сега ли откривате характера на бившия си шеф, г-н Енчев?
-Казвам го пред вас за пръв път. За последните 8 години, в които работех в телевизия СКАТ, с Валери Симеонов сме се виждали в годината един-два пъти и винаги е било за някакви празници. Той е в Бургас, аз съм в София - не можеш да опознаеш човек от такива импровизирани срещи. Това разбира се не ме извинява. Вярно е, че може би трябваше по-добре да знам какво представлява Симеонов. Но имам жестокото усещане, че бях използван като примамка за електората. Истината е, че имах пълната свобода да говоря по СКАТ критично за управлението не само на ГЕРБ, а и за всяка друга партия, която нарушава договора с обществото. Но това бе направено очевидно с подмолното намерение да използват моя авторитет и влияние, за да съберат повече гласове. За съжаление го разбрах твърде късно.
- Упреквате Патриотичния фронт, че са изтъргували присъствието си във властта. Каква е цената на „златния им пръст”?
- Те изтъргуваха политически своето участие във властта и това е очевадно за всички. Патриотичният фронт вече има зам.-министър на отбраната – Димитър Кюмюрджиев, има зам.-министър на туризма – г-н Бранимир Ботев. Има предложен, но все още не е одобрен, зам.-областен управител на София – Петър Харалампиев, между другото чалгаджия, организатор на концертите на Цеца Величкович и Лепа Брена. Това не ви ли е достатъчно, за да разберете, че Патриотичният фронт участва в управлението въпреки декларацията, че няма подписано коалиционно споразумение. Освен това комичното поведение на г-н Валери Симеонов, когато изригна срещу номинацията на Орхан Исмаилов за зам.-министър на отбраната. Ако си спомняте той даде срокове, които даде за оттеглянето на Исмаилов, в противен случай Патриотичният фронт щял ще снеме доверието си от кабинета. И какво стана? Нищо. Видно е, че става дума за тежка политическа зависимост от ГЕРБ и Реформаторския блок. Зависимост, която всъщност унищожава Патриотичния фронт. И аз съм дълбоко убеден – има ли предсрочни парламентарни избори, дай Боже да има, Патриотичният фронт няма да вземе и 1%. Избирателите на коалицията бяха откровено измамени, а Патриотичният фронт повтори порочната практика на партия „Атака” и Волен Сидеров. Валери Симеонов и Волен Сидеров са абсолютни еднояйчни близнаци – в политическия смисъл на думата. Това, което направи Сидеров със „златния пръст” при гласуването на кабинета „Орешарски”, същото го стори и Симеонов с гласуването преди три седмици. Между тях няма никакви различия. Впрочем това се видя и при гласуването в пленарна зала за моето отстраняване от социалната комисия и комисията по взаимодействие с гражданските организации, когато Десислав Чуколов от „Атака” заяви от трибуната, че и те подкрепят Патриотичния фронт.
- Как си обяснявате необичайната сговорчивост на Бойко Борисов, който за разлика от предишното си управление, сега е готов на всякакви компромиси?
- И аз съм изненадан, че Бойко Борисов възприе ново поведение. За мен то има две обяснения. Първото е, че все пак има коалиционно управление и той трябва да се съобразява с останалите си партрьори – Реформаторския блок, Патриотичния фронт и АБВ. Освен това прехвърчат искри между ГЕРБ и останалите три партии по важни въпроси - като Бюджет ‘2015 и общата политика на правителството. Второто обяснение е, че пиарите са го посъветвали да не повтаря старите грешки от предишното управление със своето нахално публично присъствие, което дразнеше.
- Но преди изборите Борисов беше категоричен, че няма да влиза в коалиции и че ако няма 121 депутати, няма да приеме мандата. Какво го накара да размисли?
- Не мога да кажа точно какво го е накарало да размисли. Но това, което Бойко Борисов направи – да се отрича от думата си, го направи и Валери Симеонов, едно към едно, направи го и Волен Сидеров. Така че няма нищо ново. Най-отблъскващото е обаче, когато го правят партии, които се обявяват за социални, а влизат в антисоциални управления. Поне десните не парадират със социална философия.
- И все пак се постигна социален компромис – замразяват и през 2015 г. вдигането на годините за пенсия. Като представител на обединените пенсионерски организации в парламента какво ще настоявате още да се направи за възрастните хора?
- Отказът да не увеличават и през 2015 г. възрастта за пенсия дойде след големия протест на КНСБ пред парламента в четвъртък. Явно управляващите са се уплашили от народното недоволство, но само това не е достатъчно. Затова настоявам в бюджета за следващата година да има записана и 13-та пенсия за най-бедните хора. За да се осигурят средствата за това, моето предложение е, първо, в бюджета за следващата година да се съкратят партийните субсидии за даден глас за партия от 11 на 5 лв. И се особновах с европейската практика, където средната субсидия за глас за партия е около 3 евро - т. е. 6 лв. Ако се приеме това предложение, ще се спестят за пенсии над 25 млн. лева. Предлагам също да се съкрати бюджета за Националната служба за охрана – т. нар. преторианска гвардия на властта. И трето, бюджетът на президента, който също е излишно раздут, да бъде намален. От тези три пера биха могли да се осигурят около 30 млн. лева, необходими за т. нар. коледна добавка. Това обаче трябва да се уреди със закон и да се нарече 13-а пенсия. Защото нашите бащи и майки, дали своя принос за тази държава, която се концесионира и приватизира вече 20 години, не могат да зависят от волята на министър-председателя, който и да е той – Борисов, Станишев, Сакскобургготски.
- Напоследък започнаха да се случват странни неща – изчезна т. нар. тефтерче Златанов, изчезна и бившият шеф на ДАНС Петко Сертов. Как си обяснявате тези мистерии?
- Фактите, които ги изредихте, звучат зловещо. Дано само да звучат зловещо, а да не означават, че става дума за мафиотизиране на държавата.