Президентът Николас Мадуро защити бившия агент на ЦРУ, инициирал щатския СРС-гейт
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Властите на Еквадор се нуждаят от няколко седмици до два месеца, за да одобрят молбата за политическо убежище от бившия агент на ЦРУ Едуард Сноудън, съобщава руската служба на BBC („Би Би Си“).
Министърът на външните работи на латиноамериканската държава Рикардо Патиньо припомни, че аналогичното разглеждане на молбата за убежище от създателя на Wikileaks („Уикилийкс“) Джулиън Асандж отне два месеца през 2012 г.
Според първия дипломат на Еквадор властите на страната все още не са решили дали ще му оказват подкрепа, докато тече разглеждането. „Ние два месеца проучвахме молбата за предоставяне на убежище от Джулиън Асандж. И този път не очаквайте от нас бързи решения“, каза министърът.
Същевременно президентът на Венецуела Николас Мадуро обяви днес, че е готов да предостави политическо убежище на Ед Сноудън. Според държавния глава обаче засега ексшпионинът не се е обръщал към него с подобна молба, но ако това се случи, Каракас има намерение да действа според хуманитарното право: „защитавайки оказали се под заплаха хора и справедливи цели“.
Венецуелският президент не пропусна и възможността да атакува Вашингтон, който иска екстрадиране на Ед Сноудън, който в момента се намира в неутралната зона на московското летище „Шереметево“. „Какво извърши това момче? Разкри доста деликатни тайни за това как САЩ шпионират из целия свят, подслушвайки телефони и преглеждайки съобщения в интернет, в нарушение на международните правови норми и суверенитета на народите“, заяви Николас Мадуро.
Той защити последователя на Джулиън Асандж, очевидно смятайки го за истински революционер. „Сноудън не е слагал бомби и никого не е убивал, а просто се противопоставя на системата, ставайки част от великия бунт на американската младеж“, каза още наследникът на Уго Чавес.
Венецуелският държавен глава припомни на САЩ и това, че Вашингтон е предоставил политическо убежище на терориста Луис Посад Карилес, за екстрадиране на когото настояваха Каракас и Хавана. Според него обаче обвиненията на Куба и Венецуела срещу Карилес са доста по-тежки от тези на САЩ срещу Сноудън – терористът е взривил излетял от Каракас пътнически самолет на кубинска авиокомпания през 1976 г.