Веселин Марешки пред ПИК с коментар за изборите и Румен Радев: БСП избяга от всички ангажименти към избирателите си
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Заместник-председателят на Народното събрание и лидер на партия „Воля“ Веселин Марешки проговори пред ПИК защо президентът Румен Радев не издава указ за редовните парламентарни избори, след като фиксира датата 28 март 2021 година. Какво се крие зад появата на форлойфера му Александър Маринов, който разколебава увереността на държавния глава, а и нужен ли е консултативен съвет по националната сигурност по темата, анализира още Марешки. Той коментира и дали се формира широк фронт срещу Борисов и ГЕРБ при социология, която отново дава преднина за управляващия формат.
- Г-н Марешки, президентът Румен Радев не издава указ за редовните парламентарни избори, въпреки че фиксира датата 28 март. Това опипване на политическата почва и някакъв страх ли е?
- Според мен чисто бюрократично срокът за указа се издава в друг период. Вероятно той пуска по-рано медийно новината, за да опипа почвата. Но се надявам на съпротивата, която му беше оказана почти отвсякъде, ще проработи. Не съм чул и един човек да се изкаже в негова подкрепа. По-скоро тези, които го подкрепят, казаха: „Абе, това си е негово право, но не е много хубаво.“ Така че аз се надявам той да си коригира мнението.
- Ако държавният глава е принципен и последователен, и в контекста на това, което казвате, не е ли странно, че пуска като разколебаващ форлойфер напред съветника си Александър Маринов с тезата за възможна различна дата?
- Точно така е. Радев пусна датата, видя, че има голям отпор, и сега пусна съветника си да обяснява, че всъщност датата може да бъде и променена. И ние се надяваме точно това да се случи.
- Нужно ли е Радев все пак да свика консултативен съвет по националната сигурност на „Дондуков“ 2 по тази тема, възможни ли са избори по пощата, каквато теза се опитват да налагат от различни, предимно извън парламентарни, политически формати?
- Консултативен съвет във връзка с датата на изборите не е задължителен. Консултации в тази връзка обаче трябва да бъдат направени. Това се отнася и за нормална ситуация. Но когато в момента и целият свят е в тази тежка криза, този консултативен съвет е абсолютно задължителен. Освен датата за избори, той трябва да намери решенията на куп въпроси, които се повдигат – как да гласуват тези, които са под карантина, дали гласуването да бъде в два последователни дни. Няма друг форум, на който всички отговорни партии, които управляват и са в опозиция в парламента, да си кажат мнението по тези теми. А президентът след това би могъл да направи консултации и с извънпарламентарните партии, и с ЦИК. Така може да се доокомплектова едно мъдро решение, за да бъдат произведени максимално демократични, честни и масови избори. Защото гласуване в рамките на 20-25 процента, ако толкова българи излязат да гласуват, който и да победи няма да има легитимността да управлява спокойно.
- Мислите ли, че е възможен широк ляв фронт срещу Борисов, срещу целия управленски формат, появяват се заявки от политици като Красимир Янков с неговата „прогресивна линия“, но при социология, която отново е в полза на ГЕРБ?
- Не вярвам, че тези хора, които правят тази формация, ще се коалират отново с БСП. Това би отвратило всеки един българин. Виждам, че те по-скоро се подготвят да направят формация, която да е по-лява, защото БСП избяга от социалното, избяга от всички ангажименти, които пое за своите избиратели. Те се надяват да запълнят в последствие тази ниша с всички конструктивни партии, а не просто с крещящи опозиции. Ще се опитват да помагат със справянето с кризата и в управлението на България.
- Продължава ли „Воля“ да е категорична, че датата на изборите трябва да бъде изместена за май?
- Точно така е. Ние не казваме, че датата трябва да бъде изместена в последния възможен момент. Просто така се получи. Ако примерно датата на изборите се падаше 1 октомври, ние нямаше да искаме да се мести за 23 декември по същата логика, че избори посред зима, в най-тежките студове, не трябва да бъдат правени. Особено когато има криза. Ситуацията е такава – изборите бяха на 26 март и първата възможна дата наистина е 28 март. Но това е период, в който изборите започват два месеца напред, в най-големите студове – февруари и началото на март. Хората ще трябва да правят кампании, ще трябва да се срещат по между си. Затова май месец е много по-подходящ. Ще бъде много по-слънчева обстановка. Надявам се и ковид кризата да не е толкова тежка, за да бъдат поведени едни хубави избори.