Вигенин с мрачна прогноза: Не можем да се справим с конкретните заплахи, актове като този в Лондон ще се случват често
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Не можем да се справим с конкретните заплахи в нашите страни. Вероятно такива неща ще се случват често. Влизаме в дилемата свобода или сигурност. Възможно е да станем свидетели на ограничения в нашите страни. Това заяви пред БНТ Кристиен Вигенин, депутат от БСП и бивш външен министър.
Той беше категоричен, че терористичният акт е насочен към целия цивилизован свят, срещу начина на живот в демократичните страни. „Самите терости като че ли започват да успяват. Трудно е да се върне чувството за сигурност у гражданите”, допълни още той.
Според Вигенин за да се случи сближаването на Русия с ЕС и ние да имаме роля в това, трябва да има подготовка и желание това да се случи. Иначе ще сме територия, на която ще се срещнат Путин и другите лидери. Според него усилието си струва
По повод лансирането на идеята за обща система за отбрана и сигурност на Европа, Вигенин заяви, че тя има отбранителен характер, а ние имаме по-скоро вътрешни проблеми със сигурността. Тази тема ще се дискутира по време на нашето председателство на ЕС 2018г. „Големият проблем на ЕС е , че имаме едно свободно икономическо и пространство за движение, а всяка разузнавателна служба е сама за себе си. Ние не сме в Шенген, така отваряме пробойни в общата сигурност. Предстоящото ни председателство е повод да поискаме да сме в Шенген. Технически сме готови.”, завърши той.


