ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
БНТ показа снимки на останките от взривилия се украински дрон Кардам.
Заради него премиерът Румен Радев свика извънредно Съвета по сигурността към МС в събота.
След заседанието Радев обяви, че малко след 8.00 часа дронът е нахлул в българското въздушно пространство. Безпилотния апарат се взриви на стотина метра от българо-румънската граница и в непосредствена близост до компресорни станции и на двете държави.
По данни на Министерството на отбраната най-вероятно се касае за украински дрон-примамка "Майя".
След първоначалния анализ стана ясно, че няма причина да се смята, че инцидентът е бил преднамерен. Предстои извършването на допълнителни експертизи, които да установят всички обстоятелства. Ще бъде извършена и проверка за наличие на следи от взривни вещества и смеси.
По-рано днес министърът на отбраната Димитър Стоянов заяви, че дронът може да носи взрив до 5 кг., а обсегът му е до 600 км. Номерът му е бил запазен в отломките, а той е бил предаден на украинската страна и се очакват отговри дали наистина дронът е техен.
"Все още не сме получи данни от украинската страна. Очакваме ги във всеки един момент. Има поет ангажимент от тяхна страна, че до края на деня ще получим информация. Изпратили сме им серийния номер, който е запазен в цялост, който е разположен на опашната част на дрона, и се очаква наистина от тяхна страна да получим своевременна информация, най-малкото, което е, дали се оперира с този дрон през същия ден. Категорично мога да заявява, че дронът е произведен в Украйна по намерените отломки от самия дрон, кабелните системи са произведени в Одеския завод, така, че има ясни индикации, че е производство в Украйна", каза Стоянов.
Вчера президентът Илияна Йотова заяви, че очаква докладите на службите за това - какъв е дронът и каква е била неговата роля. Междувременно Украйна увери, че не е атакувала умишлено България и обеща разследване на случая.





