ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В мъглите вирусите и бактериите ни разболяват по-лесно. За жалост мъглите ще продължат да падат до края на седмицата. По данни на Изпълнителната агенция по околна среда заради мъглите са отчетени два пъти повече фини прахови частици във въздуха на София, Смолян, Пловдив и Видин.
Това означава, че жителите им дишат два пъти по-мръсен въздух, тъй като количеството на фините прахови частици е един от основните показатели за качеството му. Мъглите са опасни за хората с вирусни инфекции или с дихателни заболявания, заявиха лекари, пише "Труд".
Рискът се дължи на това, че мъглата представлява кондензирана пара, която се разстила до почвата, т.е. на нивото, на което дишаме. Около самите водни частици обаче се събират други твърди прахообразни частици, а също вируси и бактерии. Твърдите частици "пробиват" нежната лигавица на горните дихателни пътища и дават възможност за много по-лесното проникване на вирусите и бактериите, обясниха инфекционисти. Опасността се засилва, като се прибави и простудният фактор, тъй като външната температура е близка до нулата. Така имунитетът намалява, защото кръвта се "отдръпва" от крайниците и се стига до болестни състояния.
Мъглите подпомагат развитието на острите респираторни заболявания, които масово циркулират в момента, и осигуряват възможност за по-лесна атака на организма. Те усложнява състоянието на пациентите с пневмония, астма или ХОББ. Затова лекарите ги съветват да намалят излизанията си навън, а ако е невъзможно - да са добре облечени и с шал на устата. Но да не го ползват дълго време, защото тогава по него се натрупва воден слой, който също е благоприятна среда за живот на вируси и бактерии, казаха специалисти.