Вицепрезидентът Маргарита Попова в ексклузивно интервю за ПИК! Защо бизнес кръгове сеят интриги в съдебната власт? Нужни ли са промени в службите заради разстрелите?
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Вицепрезидентът Маргарита Попова е силната личност в президентската институция.
Ясната й позиция за бедността, мизерията и липсата на сигурност отекна ясно по време на вчерашния й отчет пред българската общественост.
Същевременно държавата продължава да е обект на задкулисни атаки от тъмни бизнес кръгове и олигарси.
Хората получават ударни дози интриги, вместо реални законодателни промени, които да им осигурят качествено правораздаване и справедлив процес.
По всички тези теми потърсихме мнението на вицепрезидента Маргарита Попова.
Интервю на Ивайло КРАЧУНОВ
- Г-жо вицепрезидент, дефицитът на сигурност ли ще е един от основните проблеми в държавата и през тази година?
- Виждам колко са мотивирани премиерът и министрите да хванат в ръце важни проблеми, да отиграват ситуации, да предлагат решения с надежда за хората. Уви, светът е силно свързан и зависим. И за добро, и за зло. Не всичко става, както го желаеш. В такава динамична и сложна среда малки грешки могат да изглеждат крупни, дори фатални. Нужно е разбирателство и обединяване около най-важното. Народът трябва ясно да вижда грижите за най-уязвимите в обществото – бедни, болни хора, майки, деца, възрастни. Каква икономика ще правим според застаряващото и намаляващо население. Какви точно мерки са спешно нужни срещу невъзможността за значителен брой хора да работят, да получават качествени здравни услуги. Хората не се чувства сигурни. А безпокойството понякога ражда брутална агресия, провокира насилие. Колко е лесно такова поведение да премине и се слее с други екстремистки движения, с радикализиращи се групи млади хора, с опасни национализми, които насаждат човеконенавист и сеят разруха. Социалната тема означава защита на човешкото достойнство и укрепване на държавността. Изисква интелигентност и просветено политическо лидерство. Означава политики, дълбоко свързани с научните знания, а не действия на парче за намиране на социални отдушници и представени пред хората като грандиозни реформи.
Сигурността е гаранция човек да сбъдва личните си мечти и обединен с други членове на обществото да работи за общото благо.
- Как си обяснявате постоянните интриги в съдебната власт, които изместват реалните промени в Наказателния кодекс, които могат реално да помогнат на гражданите да получат по-бърз и ефективен наказателен процес?
- Интригите в съдебната система се отразяват пагубно на работата на всички магистрати. А хората очакват правдиво, отзивчиво и вещо да им бъдат решени съдебните спорове. В съдебните дела гражданите влагат време, средства и силни емоции. Тръгват с надежда и влагат доверие, за да получат справедливост, а не правдоподобност. Разбира се, че сътресенията в обществото и дефицитите в сигурността могат да бъдат разрешени и с подходящи законодателни мерки.
Законите се правят за хората и затова в тях трябва да е заложен здравият национален и европейски разум. С прости правила. Това вероятно вие наричате „реални закони“. Прав сте – реални са и когато са сътворени в съгласие и имат бъдеще.
- Медията ни разкри задкулисен сценарий с участието на политици и бизнесмени срещу легитимното българско правителство. Ще успеят ли да ерозират тези атаки стабилността, която премиерът Борисов иска да наложи в държавата, за което акцентирахте във Вашето изказване?
Споделих нещо по този въпрос в началото на разговора ни. Истинската стабилност означава стабилност в управлението, в обществото и доверие в управляващия елит. И здравето си да даде за това премиерът, стабилността ще остане илюзорна, ако друг е решил явно или тайно да го спъва.
Задкулисие ли, някои много обикнаха тази дума. Не винаги е подходяща, толкова много неща съвсем ясно се виждат, а други ще бъдат узнати.
- Гарантират ли промените в конституцията върховенство на законите и утвърждаването на България като правова държава?
- Близкото бъдеще ще покаже. Важно е как ще бъдат доразвити и приложени. Ако доведат до обтягане на отношенията между магистратите по места, което неминуемо ще се отрази на делата, по които хората чакат справедливост – значи нещо е заченато в грях.
- Не би ли следвало президентската институция да има по-категорична позиция при сложните геополитически промени в региона?
- Светът се движи с неравномерна скорост в различни посоки, категорични решения са невъзможни. Добре е, доколкото е възможно, да сме наясно как геополитиката по някои въпроси се проектира в нашия регион, над който тегнат вековни и безмилостни интереси на великите сили. И така ще бъде.
Разум, търпение, дипломатически такт и умение със сигурност са ни нужни за балансирана политика, ярко отстояваща националните ни интереси. С очакване ЕС и НАТО да ни правят по-сигурни и неотменно да подкрепят специфичните ни регионални и национални интереси.
- В отчета си пред обществото обявихте, че нацията се нуждае от ясен план. Какви трябва да са основните му акценти?
Национални каузи, които да носят благоденствие на народа ни, за да участваме достойно като нация и регион в изграждането на Европейския съюз, както е записано и в нашата Конституция.
- Престъпността ексалира, от началото на годината станаха два разстрела, които продължават да са неразкрити. Не е ли крайно време да се направят промени в ръководствата на службите за сигурности?
- Категорично не приемем обругаването на службите за ред и сигурност. Много са политическите грехове на прехода по отношение на тях. След всеки жесток инцидент, смразяващ обществото, посягаме да сменяме ръководен състав, да променяме закон или и двете. Не е ли по-добре да мислим предварително и внимателно за кадрите, преди да ги поставим на ръководни постове. Не искаме ли да инвестираме в национален кадрови капитал за дълъг управленски път и за дълго време, за да има професионализъм, отговорност, приемственост и респект, който да мотивира.
- Навлизаме в петата година от мандата на президента Плевнелиев. През този период не той, а Вие взимахте ясна позиция по горещите теми в държавата. Не мислите ли, че ще бъдете по-полезна на страната като се кандидатирате за държавен глава на изборите през есента?
- Животът подрежда нещата такива, каквито е възможно да бъдат. За добро или за зло.