Вицепремиерът Красимир Каракачанов за избора на изтребители: Преди ме изкарваха русофил, сега – лобист на САЩ
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Вицепремиерът и военен министър Красимир Каракачанов изригна пред сутрешния блок на БТВ във връзка с избора на оферта за доставка на нови военни самолети. Той бе категоричен, че към момента не става дума за избор на офертата на САЩ за доставка на Ф-16, а само за стартиране на преговори със САЩ за такава доставка.
„За последните 20 дни разбрах, че имаме десетки хиляди специалисти по авация и въоръжение, които предимно плюят – не скри гнева си Каракачанов. - Когато преди година и половина обявих решението да възстановим военната ни техника, писнаха евроатлантиците, че се обвързваме с Русия и че не е правилно. Сега обратното – реват че се обвързваме със САЩ. И то още след като има само предложение за започване на преговори със САЩ. Явно трябва да поясня какво е „предложение” и какво – „преговори”.
Ако сложим фактите на масата, ще видим, че е имало предложения от три държави. САЩ предлагат пълен пакет за Ф-16, но на една по-висока цена, от гласуваната от Парламента. Италия и Швеция влизат в рамката с офертите, но има особеност, че част от въоръжението трябва да бъде закупено.
В шведската оферта се предлагат повече самолети, но за сметка на способност. Тази способност трябва да се набави допълнително с плащане. Въоръжение, ракети и част за оборудване трябва да се купят допълнително. Колко ще излязат тези способности отгоре?
И в американската оферта има неясноти, които идват от тяхното законодателство. Те казват, че нещата ще се уточнят при конкретни преговори. Когато искам ремонт на руските самолети, съм русофил, сега – русофоб. Третирали са ме като русофил и лобист за Русия, сега – американски лобист.
Действам според интереса на армията ни и това трябва да е категорично ясно на всички. В хода на преговорите, които ще се водят от министър на отбраната, на икономиката, на финансите и външния министър, защото става дума само за преговори, нещата трябва да се изяснят. В тези перговори ще видим какви са условията, като максимален обем, икономически интереси, начин на плащане и тогава ще предложим на Народното събрание евентуално ратифициране на договр. Ако условията не ни удовлетворяват, сме свободни да започнем преговори със следващия участник”.
Красимир Каракачанов взе отношение и по въпроса с Агенцията за българите в чужбина.
„Позор е българите в Украйна да вземат чужди паспорти – изригна Каракачанов. - Позорно е, че 20 години България няма смелостта да води ясна политика за чуждестранната си диаспора. Около 100 000 са българите в Молдова. Държвата няма ясна стратегия за политиката си към тези българи. Германия, Гърция, Румъния имат съвсем различна политика. Какво правим ние с половин милион българи?
Има само предложение за закриване на Агенцията за българите в чужбина. Предложих да се направи Министерство на българите в чужбина. Само вижте българите на Балканите, в Молдова. Над 2 млн. Имаме хора в САЩ, в Канада. Да ги отпишем ли тези хора?
Позорно е, че 28 - 29 години демокрация сме зарязали позорно нашата диаспора. И смятаме, че като имаме една мизерна агенцийка, която едва си плаща заплатите и организира от време на време някой спектакъл, сме си свършили работа.
Категорично не смятам, че със закриването на Агенцията за чужденците ще оправим нещата.
За 1 година, докато Божидар Димитров бе министър на българите в чужбина, не малка част от проблемите започнаха да се решават. На мен не ми е безразлично дали младите българчета в Молдова ще стават румънци”.
Каракачанов поздрави специално всички българи с Богоявление.
„Хубав празник. Ретуалът по освещаването на българските знамена е отдавна – коментира той. - Той символизира единството между християнската вяра и христовите войни. Хубав празник наред с патронния празник на армията ни – Гергьовден.
Навършват се и 170 години от рождението на Христо Ботев, което е страхотно съвпадение. За съжаление, ако попитате младите българи, те много малко знаят за него.
Препоръчвам освен поезията му, да се чете и публицистиката му. Ще видим, че не е само един поет-романтик, авантюрист, а е революционер. Човек, който посвещава живота си на освобождението на България. Той е нещо, което трябва да се изучава. Идеозолите са Паисий, Ботев и Левски. Сега ги забравяме и търсим всевъзможни чужди кумири. Това трябва да го променим. Ако ние не си познаваме героите, къкъв народ сме всъщност”.