Вицепремиерът Марияна Николова благодари на българите, избрали да почиват у нас
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В обръщение по повод Световния ден на туризма днес заместник министър-председателят по икономическата и демографската политика и министър на туризма Марияна Николова благодари на българите, избрали да почиват у нас, както и на всички хотелиери и ресторантьори, които отвориха своите обекти и въпреки загубите не върнаха нито един турист.
Вицепремиерът каза, че 2020 година е най-предизвикателната и трудна в историята на пътуванията. Година, в която пандемията от коронавирус подложи на безпрецедентен натиск туристическата индустрия.
По думите ѝ в този най-непредвидим период се е случило нещо прекрасно, а именно това, че българите са избрали да почиват в своята страна, да подкрепят родния туризъм и да преоткрият уюта да бъдат у дома. Това се доказва и от данните на Единната система за туристическа информация (ЕСТИ), според които сънародниците ни са осъществили над 2,5 млн. туристически пътувания у нас от началото на годината, а чужденците – близо 1,100 млн. пътувания.
Вицепремиерът коментира, че в България туристическата индустрия произвежда 12% от БВП, но летният сезон, който бележи до 70 на сто спад в световната индустрия и около 90% понижение на резервациите, доведе до преосмисляне на бизнес и оперативните модели, до преориентация към вътрешните пазари и потребители, към малки групи туристи и предприемане на мерки за пълен рестарт на туристическия сектор. По данни на Европейската комисия загубите за хотелиери, ресторантьори и туроператори възлизат на 85 на сто.
Тя разясни още и социално-икономическите мерки, които възлизат на близо 2 млрд. лв., които българското правителство предприе в подкрепа на хората и бизнеса. Министърът уточни, че благодарение на мярката 60/40, която за хотелиерите и ресторантьорите се трансформира в 80/20, са запазени около 22 хил. работни места само в сектор туризъм. Като министър на туризма настоявам за нейното продължаване до месец май догодина, бе категорична вицепремиерът.
Тя изрази и надежда, че с общи усилия кризата от COVID-19 ще бъде преодоляна, и допълни, че ни очакват изпълнени с предизвикателства зимен сезон и сезон 2021 г.
Ето какво се казва в обръщението:
Уважаеми дами и господа,
Уважаеми служители в туризма,
Уважаеми колеги и партньори,
В днешния Световен ден на туризма, когато Световната организация по туризъм към ООН чества своя професионален празник, всички държави по света ще отчетат, че 2020 година е най-предизвикателната и трудна в историята на пътуванията. Година, в която пандемията от коронавирус подложи на безпрецедентен натиск туристическата индустрия.
В този най-непредвидим период ние може да кажем, че се случи и нещо прекрасно: българите избрахме да почиваме в своята страна и да подкрепим родния туризъм, преоткрихме уюта да бъдем у дома. И това показват и данните на
Единната система за туристическа информация.
Българите са осъществили над 2 милиона и половина туристически пътувания у нас от началото на годината, а чужденците – близо 1 милион и 100 хиляди пътувания.
В страната ни туристическата индустрия произвежда 12% от БВП, но летният сезон, който бележи до 70 на сто спад в световната индустрия и около 90% понижение на резервациите, доведе до преосмисляне на бизнес и оперативните модели, до преориентация към вътрешните пазари и потребители, към малки групи туристи и предприемане на мерки за пълен рестарт на туристическия сектор. По данни на Европейската комисия загубите за хотелиери, ресторантьори и туроператори възлизат на 85 на сто.
Българското правителство прие пакет от социално-икономически мерки в подкрепа на хората и бизнеса за близо 2 милиарда лева. Част от тях са предназначени и конкретно за сектор туризъм. Това са:
- Мярката 60/40, която за хотелиерите и ресторантьорите се трансформира в 80/20. Благодарение на нея около 22 хил. работни места в бранша бяха съхранени. Като министър на туризма настоявам за нейното продължаване до месец май догодина.
- Одобрена бе субсидия от по 35 евро на седалка за чартърните полети с над 100 места, или общо 55 млн. лв. за тази и следващата година са в подкрепа на туроператорите.
- Данъкът върху добавената стойност беше намален на 9 на сто не само за ресторантьорството и кетъринг услугите, но и за ползване на спортни съоръжения.
- Вече е факт пакетът от документи и очакваме началото на мярката от 10 млн. лв. за подкрепа на туроператорите чрез Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност".
- Договорени са 3 млн. лв. за подкрепа на българските екскурзоводи и планински водачи.
- Реализирахме и съвместната ни инициатива с екскурзоводите да популяризираме чрез 20 видеоклипа както техния труд, така и не толкова познати места в страната.
- По Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност" по процедурата за подкрепа на микро- и малки предприятия за преодоляване на икономическите последствия над 27 хил. са подадените проектни предложения, които са в процес на оценка. Вече одобрени за финансиране са близо 12 хил., по които предоставената безвъзмездна финансова помощ е близо 100 млн. лв.
Изброих всичко направено дотук, за да покажа, че само в партньорство и с общи усилия можем да преодолеем кризата. За всички нас приоритет преди всичко е да спазваме изискванията за безопасна и сигурна дестинация.
Пред нас стои още едно предизвикателство – да намерим правилния път и за предизвикателствата пред есенния и зимния туризъм, където успехът пряко ще зависи от безопасността и здравословната среда, които можем да предложим. Затова ще бъда безкомпромисна пред пропуските или тяхното пренебрегване от страна на туристическия сектор.
Скъпи сънародници, като вицепремиер и министър на туризма благодаря на всеки от Вас за силата и вярата, които дадохте на нашия туризъм, като избрахте да пътувате и да почивате в нашата страна.
Благодаря на всички хотелиери и ресторантьори, които отвориха своите обекти и въпреки загубите, които търпяха, не върнаха нито един турист, спазвайки всички мерки, които утвърждават България като безопасна дестинация.
Очакват ни изпълнени с предизвикателства зимен сезон и сезон 2021 г., но вярвам, че с общи усилия и действията, които предприемаме, ще се справим заедно. И ще защитим извоюваното признание от Световния съвет за пътувания и туризъм – България - дестинация с печат за безопасност и хигиена.
Желая Ви преди всичко здраве, много сили и висок професионализъм за справяне с настоящите предизвикателства на COVID-19, но и с тези на обикновения ни делник, в който водещо е удовлетворението на туристите и развитието на бизнеса.
Честит празник, уважаеми колеги!