Владимир Тодоров: В момента 135 камери по пътищата в страната не се използват
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В момента 135 камери по пътищата в страната не работят или по-скоро не се използват, каза в интервю за Агенция „Фокус” председателят на Управителния съвет на Българската асоциация на пострадалите при катастрофи Владимир Тодоров. За съжаление, в България има 150 работещи камери – 15 стационарни и 135 мобилни. „От 30 януари, когато ВАС обяви мобилните камери за незаконни, оттогава скоростта в цялата страна се контролира от 15 стационарни, което е абсолютно недостатъчно. Това е и една от причините за увеличаване на загиналите”, коментира още Владимир Тодоров.
„Освен това, видеонаблюдението не се използва само за скоростта, то може да се ползва и за разкриване на престъпления, контрол за винетки, гражданска отговорност, както и всякакъв тип разкриване и превенции на престъпления. Има няколко положителни ефекта – намалява и контролира криминогенния фактор, разкриват се много престъпления, предотвратяват се много престъпления, то е незаменимо при катастрофи, при трафик и т.н.”, посочи Тодоров.
„Това, което трябва да се направи, е да се подходи комбинирано – не „Пътна полиция” да си купува собствена техника за наблюдение, общината отделно, „Криминална полиция” трето, а всички тези наблюдения трябва да се използват от всички за целите им”, допълни той. По думите му, престъпленията в страната ще продължат да се увеличават, ако няма как да бъдат изплашени гражданите и те да се чувстват застрашени от санкциите на закона. Владимир Тодоров добави още, че не размерът на санкциите трябва да се промени към по-висок, а събираемостта на глобите, която в страната ни в момента е около 50%. „Ние открихме гореща телефонна линия – . Никой не се учи как да действа при пътен инцидент. Ние даваме безплатни и правни и психологически консултации с пострадали”, каза още Владимир Тодоров.