Войната срещу спецсъда: Магистратите не знаят къде ще работят след закриването, вещаят хаос
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Съдиите от спецсъда не знаят къде ще работят, каза Вилислава Ангелова, която работи в Специализирания съд. Пред бТВ тя каза, че отправените критики към специализирането правосъдие са направени от хора, които не са запознати с материята на работата им.
„Трудно се работи в такава обстановка. Трудно се провеждат съдебни заседания. Става въпрос за много тежки дела. Те са с много подсъдими и много пострадали. Когато се говори, че нашата дейност е порочна, как можем да убедим, че можем да правораздаваме“, каза Ангелова.
Депутатите приеха на първо четене закриването на спецправосъдието
По думите ѝ работата на спецсъдиите е довела до тясна специализация.
На критиката, че спецсъдът се бави по делата, Ангелова каза, че делата са с много подсъдими, някои с над 50, други са с над 80 пострадали, в зала са най-малко 100 човека. Когато се говори, че нашата дейност е порочна, е трудно да убедим, че можем да правораздаваме, това заяви съдията от Специализирания съд. „Представете си едно дело с 30 или 40 подсъдими. Всеки от тях има своите искания. Съдът е длъжен да се произнесе по всяко едно от тези искания. Тази критика е свързана с непознаването на нашата работа“, каза Ангелова.
Притесняват ни делата срещу организираната престъпност, защото вече е създадена специализация в трудната материя от настоящия съд и надали може да се справи друг с тях, допълни тя.
Аз самата имам 4 дела за корупция, две от тях са по инстанции, две са с влезли в сила присъди. Имаме дела с реални резултати, които неизвестно защо не се съобщават и не се отчитат. Първо е моето дело за корупция по високите етажи и беше внесено в съда през ноември 2017 г. Аз го приключих за 1,3 г. с 35 заседания, които се провеждаха над 12 часа, обясни тя.
Критиката към нас е свързана с непознаването на спецификата на нашата работа. Ще се случи хаос, ако бъде закрито спецправосъдието. Свидетелите, които идват при нас, няма да имат смелостта да отидат в местните органи, където се разследват. Това е материализирано в самите дела, посочи тя.
Нямам представа къде ще гледам делата си, как СРС-тата ще бъдат ползвани и реално тези дела са обречени на неуспех. От година и половина се готвим за закриване вече. Нямам представа къде ще работя, как ще се грижа за детето си и за родителите си, посочи тя.
Тези, които правят квалификации, нека кажат по колко такива дела са участвали, заяви тя.
Най-големият успех за 12 години на спецсъда са многото решени дела срещу трафик на деца, страшни убийства, наркотрафик, отвличания, коментира тя.


