BG EN

"Възраждане" готвят законова промяна за колите на лизинг - при кражба застрахователят да връща вноските

Политика

"Възраждане" готвят законова промяна за колите на лизинг - при кражба застрахователят да връща вноските

9657
на 09.12.2022
Възраждане готвят законова промяна за колите на лизинг - при кражба застрахователят да връща вноските
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Голяма промяна за хората с коли на лизинг предлагат депутати от “Възраждане”. Целта е ако кола на лизинг бъде открадната, човекът който я изплаща да получи обратно платените досега вноски. Защото в момента той остава без кола и без обезщетение от застрахователя.

препоръчано

Предложения за промени в Търговския закон са внесени от депутати от “Възраждане” в парламента. Народните представители искат в закона да бъде запитан текст, според който “в случаите на противозаконно отнемане на лизингова вещ, която е била застрахована за такъв риск изцяло в полза на лизингодателя, всяка от страните по договора за финансов лизинг разполага с правото да го развали с обратна сила, като в такъв случай лизингополучателят има право да получи обратно всички платени от него суми”.

В момента според Търговския закон “рискът от случайното погиване или повреждане на вещта при финансовия лизинг е за лизингополучателя”. Това на практика означава, че при кражба на кола на лизинг, човекът който я изплаща, може да не получи нищо, въпреки направените вече вноски и това, че автомобилът е застрахован.

При финансов лизинг на автомобили има някои особености, посочват депутатите в мотивите си. Договорът за лизинг включва задължително самоучастие от лизингополучателя - плащането на авансова сума при сключването на договора. Освен това лизингополучателят има задължение да плаща премия по застраховка “Каско”, включваща и риск от кражба, но застрахователната полица е сключена не в негова полза, а в полза на лизингодателя (собственика на вещта). Възможно е дори застрахователната стойност на автомобила да е по-висока от записаната в договора за лизинг с цел да бъде гарантирана печалба на лизингодателя. Договорът за лизинг включва и задължение лизингополучателят да плати различни съпътстващи “административни разходи”, като например такса за разглеждане и одобрение на заявлението за лизинг.

С взимането на автомобила лизингополучателят приема и рисковете от погиване на вещта, пише в мотивите на депутатите. При евентуална кражба на колата застрахователят изплаща обезщетение на собственика на автомобила - лизингодателя, а не на лизингополучателя, който го изплаща. В резултат договорът за финансов лизинг се прекратява, а лизингополучателят остава без автомобил и без обезщетение от застрахователя, въпреки направената първоначална вноска и месечните вноски до момента на кражбата на колата. Лизингополучателят губи първоначалната вноска, платените вече вноски по лизинга, направените “административни разходи” и вноски по застраховката “Каско”.

За сметка на това лизингополучателят взима обезщетение от застрахователя, задържа първоначалната вноска и направените вече месечни вноски по лизинга. В резултат лизингополучателят остава без нищо - без обезщетение, без автомобил и губи направените вноски. А лизингодателят получава обезщетение и платените вече пари от клиента. Това се случва дори клиентът да е платил почти цялата цена на автомобила и да му остават само една-две вноки до изтичане на лизинга.

В съвременния свят настоящият текст от Търговския закон е несправедлив, смятат от “Възраждане”. Затова депутатите искат, ако автомобил на лизинг бъде откраднат, лизингополучателят да може да получи обратно всички направени от него плащания, а обезщетението от застрахователя, както и досега, остава за собственика на колата - лизингодателя.

На отправени от вестник “Труд News” въпроси от “Българска асоциация за лизинг” отговориха, че предложените промени първо трябва да бъдат обсъдени от Управителния съвет преди да излязат със становище.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата неделя на декември: Девите да внимават с кого общуват, подводни камъни за Водолея САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата неделя на декември: Девите да внимават с кого общуват, подводни камъни за Водолея
ПИК TV x
Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО) Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО)
ново
Днес: 0
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК