Външният министър на Иран: Доналд Тръмп не иска война, но може да бъде въвлечен в такава
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Външният министър на Иран Мохамад Джавад Зариф заяви в интервю за „Ройтерс”, че смята, че американският президент Доналд Тръмп не иска да води война с Иран, но че може да бъде въвлечен в такава. В такъв случай той отбеляза, че Иран ще бъде готов да се защити, съобщава руската агенция Sputnik, цитирана от „Фокус”.
Що се отнася до това, кой може да въвлече Тръмп в конфликт, Зариф посочи американския съветник по националната сигурност Джон Болтън и израелския премиер Бенямин Нетаняху. Той предупреди, че някои хора биха могли да се опитат да "заложат катастрофа", която в крайна сметка ще предизвика по-широка криза.
Мохамад Джавад Зариф посочи също, че на корабите на американския флот ще бъде разрешено да преминават през Ормузкия пролив, тъй като иранското правителство се ангажира да разреши свободата на навигационните операции в района.
По-рано този месец САЩ официално определиха Ислямската революционна гвардия на Иран като терористична организация. От своя страна Иран определи централното командване на американската армия за терористична организация. Зариф каза, че американската декларация е "абсурдна", но Иран ще бъде „предпазлив“.
Що се отнася до Ормузкия проток, Зариф предварително заяви, че "нашият жизненоважен интерес за националната сигурност е да запазим Персийския залив отворен ... Ние го направихме в миналото и ще продължим да го правим в бъдеще. Но САЩ ще трябва да знаят, че когато влязат в Ормузкия проток, трябва да говорят с онези, които защитават Ормузкия проток - и това е Иранската революционна гвардия.
Тази седмица администрацията на Тръмп обяви, че няма да подновява изключенията от санкции за износ на ирански петрол, които бяха предоставени на различни страни, включително Китай, Япония и Турция. Техеран заяви, че ще продължи да изнася толкова много петрол, колкото му е необходимо.
През май 2018 г. САЩ се оттеглиха от Иранската ядрена сделка от 2015 г., като възобновиха редица санкции срещу Техеран, които бяха оттеглени след сделката от ерата на Обама, припомня агенцията.