Външният министър на Турция предупреди, че терористичната заплаха за Сирия и Ирак не отминала
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Терористичната заплаха за Сирия и Ирак не е отминала. Това заяви турският външен министър Мевлют Чавушоглу пред 73-ата сесия на Общото събрание на ООН, цитиран от Anadolu Agency и „Фокус“.
Турският външен министър каза вчера, че Сирия и Ирак все още са заплашени от терористичните групи „Ислямска държава“ ,“ Ал Кайда“, „Ал-Нусра“, ПКК и Народните отряди за самоотбрана (YPG).
В обръщение пред Общото събрание на ООН Мевлют Чавушоглу призова международната общност да се обедини, като заяви, че "никоя страна не може сама да се бори срещу тези заплахи". Чавушоглу подчерта нова фаза в борбата срещу тероризма.
„В Сирия и Ирак можем да нанесем тежък удар по „Ислямска държава“. Ние вече не говорим за държавната структура с огромни финансови ресурси, но заплахата не е изчезнала - каза турският външен министър. - Ако не намерите устойчиви политически решения в Сирия, терористите ще продължат да използват ситуацията".
Той добави, че „Ислямска държава“ и други терористични групи са само симптоми на по-голям проблем, чиито причини трябва да бъдат решени.
Позовавайки се на споразумението от 17 септември между Турция и Русия за създаване на демилитаризирана зона в Идлиб, Сирия, Чавушоглу заяви: "Има още една възможност за политическо решение в Сирия".
"Следователно трябва да направим всичко възможно, за да насърчим Обединените нации и специалния представител на Сирия на ООН Де Мистура да създадат конституционен комитет и да насърчат и двете страни -правителството и опозицията да започнат значими преговори за трайно политическо решение", заяви Чавушоглу.
Турция и Русия също подписаха меморандум за разбирателство на тази дата, в която се призовава за "стабилизиране" на зоната на деескалация в Идлиб, в която актовете на агресия са изрично забранени.
Според пакта опозиционните групи в Идлиб ще останат в районите, където вече са налице, докато Русия и Турция ще извършат съвместни патрули в района, за да предотвратят подновяване на сраженията.
Той също предупреди, че няма да сътрудничи на други терористични групи, докато се бори с „Ислямска държава“ - позовавайки се на поддръжката на САЩ за ПКК и YPG - казвайки: "В противен случай ще стигнем до по-нататъшна нестабилност в Сирия или другаде".
Споменавайки трансграничните операции на Турция за борба с тероризма в сирийските райони на Азаз, Джарабулуси Африн в Сирия, той каза, че тези операции не са само военни.
"Ние също така имахме за цел да премахнем ужасните хуманитарни условия и да се заемем с вакуума на управление, които дават възможност на терористичните групи да действат", добави той.
Операцията "Щитът на Ефрат", която започна през август 2016 г. и приключи през март 2017 г., имаше за цел да премахне терористичната заплаха по турската граница с помощта на свободната сирийска армия, подкрепена от турска артилерия и въздушна защита.
На 20 януари Турция стартира операция „Маслинова клонка“, за да премахне терористите YPG / ПКК и „Ислямска държава“ от региона на Северна Сирия в Африн. На 18 март турските войски и членове на свободната сирийска армия освободиха град Африн.
През юни турските и американските сили започнаха патрули в Сибирския Манбидж в съответствие със сделка, насочена към оттеглянето на свързаната с ПКК терористична група YPG от северния град на Сирия, за да се стабилизира региона.
Според Чавушоглу подобреното сътрудничество, споделянето на информация с партньорите и блоковете за анализ на кризи, установени на ключови места в Турция, помогнаха да се наруши способността на чуждестранните терористи да се движат свободно.
Той също така подчерта, че усилията на Турция са допринесли за регионалната сигурност и безопасността на хората извън нейните граници.