ВЪПРОС НА ВРЕМЕ! "Промяната" и ДБ се разделят, президентската кандидатура ги сблъсква необратимо

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
"Продължаваме промяната" и "Демократична България" се разделят. Това е въпрос на време. Дебатът и търсенето на обединяваща президентската кандидатура също ги сблъсква необратимо.
Тезата разгръща политологът Страхил Делийски пред "Фокус".
Той определя "Продължаваме промяната" като "политически стартъп", чийто ресурс е изчерпан, а бъдещето му е под сериозен въпрос. Оставката на Кирил Петков и дълбоките проблеми пред формацията също са фактор според анализатора, който подчертава, че високите морални претенции са се оказали капан.
Според Делийски, макар оставката на Петков да изглежда изненадваща на пръв поглед, тя е логична от гледна точка на същността на проекта.
"Тук става въпрос за един политически стартъп, който така и не се превърна в партия с ясен профил и структура. Когато имаш проблем с начина, по който функционира този стартъп и способността му да удовлетвори интересите на собствениците и спонсорите, най-нормалното е създателите му да се откажат или да го "продадат", коментира политологът.
Делийски е категоричен, че ПП няма реална политическа кауза, а борбата с корупцията е недостатъчна основа за съществуването на една партия.
"Борбата с корупцията не може да бъде концептуална политическа кауза. Не се сещам някой да е идвал на власт в България, без да обещае това. Въображението на създателите на ПП е бизнес, а не политическо. Не виждам никакъв ресурс формацията да продължи да съществува в този си вид", заяви той.
Анализаторът направи ключово сравнение между ПП и ГЕРБ, за да обясни защо общественото мнение е по-критично към "Промяната". "Г-н Борисов и ГЕРБ никога не са имали претенция за абсолютна чистота. Идва един стартъп, който казва: "Ние се различаваме от всички". Оказва се обаче, че системата функционира по един и същи начин. Това е системна, легализирана корупция. Само че, когато си казал: "Аз съм белият войн срещу лошите", това ти се отразява. На тях им се прощава", смята Страхил Делийски.
Според него в основата на корупционните скандали стои моделът на публично-частните партньорства, при който частният интерес естествено търси печалба от публичния ресурс, а политиците стават зависими от своите спонсори.
Делийски прогнозира, че пътищата на ПП и ДБ ще се разделят, като това е само въпрос на време. Дебатите около предстоящия президентски вот допълнително ще усложнят отношенията им.
Той обаче не очаква предсрочни парламентарни избори поне до президентския вот, тъй като според него настоящото мнозинство работи добре и липсва алтернативна заявка за управление.
Политологът коментира и спекулациите за политически проект на президента Румен Радев, определяйки ги като "пожелателно мислене", а не като трезв анализ. "Няма как следващият носител на промяната да бъде приет с отворено сърце", заключи Делийски, визирайки ерозията на общественото доверие след управлението на ПП.