BG EN

Вътрешните министри на ЕС с втори опит за споразумение по квотите за мигранти

СВЕТЪТ ДНЕС

Вътрешните министри на ЕС с втори опит за споразумение по квотите за мигранти

1979
на 22.09.2015
Вътрешните министри на ЕС с втори опит за споразумение по квотите за мигранти
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Вътрешните министри от страните членки на ЕС ще проведат днес извънредно заседание, на което ще се опитат да изгладят разногласията си по въпроса с мигрантските квоти, само ден след като Унгария даде на армията още правомощия за защита на границите й. Днес министрите ще обсъдят отново спорната квотна система, според която в страните от ЕС трябва да бъдат преразпределени 120 000 бежанци, които идват от най-силно засегнатите от бежанската вълна държави – Гърция, Италия и Унгария. Тяхната втора среща идва, след като по-рано миналата седмица те не успяха да постигнат споразумение за настаняването на мигрантите. Заседанието на вътрешните министри ще се състои ден преди насрочената извънредна среща на лидерите на държавите от ЕС в сряда. В нейното навечерие генералният секретар на ООН Бан Ки Мун призова ръководителите на държавите да „покажат лидерство и съпричастие“ по отношение на кризата. Той каза, че е „изключително притеснен“ заради влошаващата се ситуация на фона на затворените европейски граници, липсата на подходящи места за настаняване на новодошлите и увеличаването на мерките за задържане срещу тях. Новият гръцки премиер Алексис Ципрас от своя страна също заяви, че отговорността за тези хора трябва да бъде споделена като допълни, че „в противен случай няма смисъл да говорим за обединена Европа“.

препоръчано

Коментарите и на двамата лидери идват, след като Унгария обяви, че разширява правомощията на армията за справяне с бежанския наплив. След като затвори южната си граница със Сърбия миналата седмица и вкара в сила ново антиимиграционно законодателство, в понеделник Унгария одобри нови закони, разрешаващи на армията да участва в граничния контрол. Войниците също така ще имат правото да използват гумени куршуми, сълзотворен газ и оръдия за изстрелване на мрежи на границата „по не-смъртоносен начин, освен ако той не може да бъде избегнат“. На фона на приемането на новите закони премиерът на страната Виктор Орбан заяви, че мигрантите „опустошават“ Европа като границите и начина на живот на континента са в опасност. „Те не просто чукат по вратата, те я разбиват върху нас“, каза той. 

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата събота на декември: Овенът да се готви за никулденски купон, но да пази здравето си. Лъвът да не харчи излишно САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата събота на декември: Овенът да се готви за никулденски купон, но да пази здравето си. Лъвът да не харчи излишно
ПИК TV x
Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО) Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО)
ново
Днес: 61
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК