ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Белгийски град обяви, че ще иска от бежанците да работят за хляба и подслона си. Маркдал, недалеч от Брюж, ще използва новодошлите в приемния си център за общинските дейности.
Според шефа на местната социална служба те ще боядисат общежитието си, ще събират боклука, ще участват в поддръжката на общинските градинки и ще помагат в старческия дом. Специалистите ще бъдат използвани по предназначение. Лекарите например ще отменят местния доктор в детската и семейна консултация.
Трудовата повинност ще се прилага както към хората, които имат вече бежански статут, така и към тези, които очакват молбите им да бъдат разгледани.
„Знаем, че е незаконно, но не виждаме защо да чакаме правителството. Любезно ще ги подканим да се включат с труда си в полза на града ни за по няколко часа на ден“, заявява шефът на местния център за социално осигуряване и помощи Йорис Нахтергале.
Маркдал е един от четирите белгийски града, в които от днес отварят врати нови приемни центрове за бежанци. Правителството се принуди да разкрие 2500 допълнителни места, към 18 500, които вече съществуват.
Няколко партии от управляващото мнозинство вече подхвърлиха идеята регистрираните бежанци да се включат с общественополезен труд в общините, макар че според международната конвенция те получават храна и подслон, без за това да е необходимо да работят. Бившият вътрешен министър на Белгия Патрик Девал, който е поддръжник на идеята, смята, че бежанците ще приемат с готовност, тъй като така ще си допълват доходите.
Инициативата обаче не се посреща еднозначно в обществото. Някои припомнят, че през двете световни войни хиляди белгийски семейства оцеляха благодарение на гостоприемството на френските и холандските си съседи. Други се безпокоят, че работейки, бежанците ще получат право на белгийски пенсии.
Междувременно ситуацията в Брюксел е на път да излезе извън контрол, тъй като властите не могат да се справят с бежанския натиск. Импровизирани палаткови лагери превзеха градинките в различни части на града.
През юли и август броят на желаещите убежище се е удвоил. В понеделник рекорден брой от 800 души се наредиха пред имиграционната служба, чийто капацитет е от 200 души дневно. Заради бюджетни съкращения службата не може да наеме нови служители, а работещите изнемогват. Те протестираха с лимони, за да покажат, че са на края на силите си. Властите започнаха да раздават номера за следващите дни и мнозина спят направо на тротоара, за да не си пропуснат реда. Правителството смята, че ще се нуждае от 10 000 нови места в бежанските центрове.