BG EN

В ЕС се изостри дискусията за мястото на природния газ в енергетиката

ЕС

В ЕС се изостри дискусията за мястото на природния газ в енергетиката

10256
на 04.11.2019
В ЕС се изостри дискусията за мястото на природния газ в енергетиката
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

В Европейския съюз дискусията за мястото на природния газ в европейския енергиен сектор отново се изостри - предвид напредъка на региона по отношение на използването на възобновяеми източници, неговите резултати ще бъдат важни и извън пределите на Стария свят. Естествено, това се отнася и за Русия, като основен доставчик на газ за Европа. Вътре в Русия положението на природния газ е най-вероятно непоклатимо, пише руският вестник "Российская газета“, цитирана от "Фокус".
Това се казва в октомврийския брой на енергийния бюлетин, изготвен от Аналитичния център (АЦ) към правителството на Руската федерация, който беше разгледан от "Российская газета".
Новият председател на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен определи политиката в областта на климата като един от приоритетите си. Тя обяви Европейския зелен курс, който предвижда климатичната неутралност на континента до 2050 г. Опитът за постигане на общо решение за поставяне на тази цел на срещата на върха на ЕС през 2019 г. обаче се провали поради несъгласието на редица държави в Източна Европа. В същото време през октомври Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) отложи решението за подкрепа на енергийните проекти.
Едно от очакваните решения беше отказът да се финансират газови проекти от 2020 г. Преди това ЕИБ вече е отказала да подкрепя проекти за въглища, но отказът от участие в газови проекти може да се превърне в безпрецедентен за международните банки за развитие, се казва в съобщението на АЦ.
Стъпки в тази посока могат да отслабят позицията на газа не само по отношение на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ), но и на въглищата. Намаляването на привлекателността на газа може да стимулира запазването на резервните мощности, все още необходими за сектора на възобновяемата енергия, а именно за въглищата. Бъдещият европейски комисар по въпросите на енергетиката Кадри Симсън говори по-рано за проблема с приоритетното изместване на въглищата чрез газ, съчетан с енергийната сигурност, като обосновава значението на подкрепата на газовия компонент в европейския енергиен баланс.
В дългосрочен план както изявленията на Симсън, така и предложените изменения в политиката на ЕИБ възнамеряват да дадат ключова роля в газовия сектор на биогаза, синтетичния газ и водорода, се казва в енергийния бюлетин. Такова изместване на акцентите не може да се нарече насърчаващо за традиционната газова промишленост, но поне запазва възможности за развитие на газовата промишленост, макар и при условия за снижаване на емисиите на парникови газове, и на газопроводната инфраструктура в ЕС.
Инертността на газовата енергетика в Европа е забележима според глобалните прогнози, посочват в АС. Така прогнозата на Международната агенция по енергетика през 2018 г. предполага, че делът на газа в европейското потребление на енергия според базовите очаквания няма да се промени и ще възлиза на 26% през 2040 г. (25% през 2017 г.), а когато бъде реализиран сценарият за устойчиво развитие, той ще бъде намален до 22%. Прогнозата Руската академия на науките (РАН) през 2019 г. показва още по-различен резултат: при всички сценарии делът на потреблението на газ в ЕС нараства от 21% през 2015 г. на 27% през 2040 г., така че газът да стане „котвата“ на европейското енергийно развитие.
Износът на газ може да нарасне с 43% през 2035 г. спрямо 2018 г. според базовия сценарий (със 67% при оптимистичния сценарий). Това ще гарантира, че Русия ще поддържа водеща позиция в световния износ на газ. Увеличението на износа ще осигури главно 3-4-кратно увеличение на продажбите на ВПГ в чужбина до 2035 г. и засега Азия е основната посока на растеж, за която енергийната трансформация остава по-далечна перспектива, според AЦ. Предполага се, че поради изпълнението на нови проекти делът на руския ВПГ на световния пазар през 2025 г. може да достигне 15%, а през 2035 г. ВПГ ще представлява повече от една четвърт износ на газ от Русия. Увеличението на износа на газ ще бъде осигурено и благодарение на завършването на проекти за изграждане на експортни газопроводи (това са „Силата на Сибир“, „Турски поток“ и „Северен поток-2“).
Русия вероятно ще остане световен лидер в износа на природен газ в бъдеще
Но въпреки това в обозримо бъдеще електричеството и топлината ще останат ключова област на потреблението на газ, се казва в енергийния бюлетин. Европейската и световна тенденция в разпространението на възобновяема енергия ще се засили с подобряването на технологиите, които намаляват разходите за производство на енергия въз основа на възобновяеми енергийни източници и съхранение на енергия и това неизбежно ще подкопае перспективите за използване на природен газ, смята АЦ. Но засега неравномерното производство на електроенергия на базата на възобновяеми източници се превръща в условие за необходимостта от използване на природен газ като балансиращо гориво, заключават в АЦ.

препоръчано

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последната сряда на ноември: Парите са възможни за Овена и Близнаците, Ракът дразни САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последната сряда на ноември: Парите са възможни за Овена и Близнаците, Ракът дразни
ПИК TV x
ЕКШЪН В ПИК TV! Шести неуспешен опит! След игра с кворума - депутатите пак не си избраха председател (ОБНОВЕНА) ЕКШЪН В ПИК TV! Шести неуспешен опит! След игра с кворума - депутатите пак не си избраха председател (ОБНОВЕНА)
ново
Днес: 1
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК