ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Какви са истинските причини за новите американски санкции, търси отговор на въпроса руският ежедневник „Коммерсант“, цитиран от „Фокус“, в обширен материал.
В отговорът на въпроса на "Комерсант", каква е причината за това разширение на санкциите, политологът Евгений Минченко коментира: "рационални причини да се намерят, това вече е невъзможно, както и съобщенията за възможна забрана за полети на "Аерофлот“ са безумие. Въпреки това, има някои важни вътрешно-политически моменти за Републиканската администрация, особено сега, преди междинните избори в Конгреса. За настоящото правителство на САЩ е важно, на първо място, за да се покаже, че те са по-твърди, по отношение на Русия, отколкото по времето на Барак Обама, и второ, да покажат, че солидарността в рамките на НАТО не се поставя под съмнение: ако британците казват, че Русия е виновна, тогава е така“.
Програмният директор на руския Съвет по външни работи Иван Тимофеев каза за "Комерсант": "Санкциите срещу "Аерофлот“ заради случая Скрипал ще означават няколко неща. Първо - те девалвираха инструмента санкции в ръцете на американските дипломати. Такова действие е малко вероятно да предизвика в Москва нещо друго освен раздразнение от недоказани престъпления. Второ - те показват липсата на стратегия в прилагането на санкции и дисонанс не само между Конгреса и администрацията на Доналд Тръмп, но и в рамките на самата администрация. Трето, това ще бъде безсмислен жест от гледна точка на жертвата на санкциите. "Аерофлот" е добросъвестен международен превозвач, който няма нищо общо с делото „Скрипал". По този начин американците ще сложат края на заварената политика на "насочени санкции".
Тимофеев отбеляза, че "американската политика на санкции става все по-нелогична, за разлика от много по-прагматичната линия на ЕС".
"Прилича на образа на каубой в кръчмата, който стреля с два револвера във всички посоки, само да постреля ", заключи Тимофеев.
Изданието припомня, че напоследък американски сенатори изразиха недоволство от факта, че по тяхно мнение, президентът на САЩ, Доналд Тръмп заема твърде мека позиция по отношение на Руската федерация. На 1 август бе внесен в Конгреса законопроект за нови санкции срещу Руската федерация. Значителна част от разпоредбите на документа, който е на разположение на вестника, се отнася не толкова за Русия, а за президента Тръмп. Предлага се да се въведат в единна система всички въведени по-рано санкции срещу Русия, да се създаде координационен санкционен офис, да се блокират доларовите сметки на руски банки, да се забраняват операциите за гражданите на САЩ с новия руски държавен дълг, да се създаде национален център за борба срещу руската заплаха, да се издирват по света активите на Владимир Путин и дори да се вземе решение за признаването на Руската федерация за "държава спонсор на тероризма."
Документът съдържа и механизъм за предотвратяване на решение на Доналд Тръмп да оттегли САЩ от НАТО - сенаторите не изключват възможността, че президентът някога може да предприеме подобна стъпка.