ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Турският референдум за преминаването от парламентарна към президентска форма на управление раздели позицията на Запада относно Анкара,коментира руското издание „Известия“.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поздрави турския държавен глава Реджеп Ердоган с победата. Същевременно европейските лидери заявиха, че процедурите при провеждането на референдума не съответстват със западните стандарти.
В ОССЕ и Парламентарната асамблея на Съвета на Европа подчертаха многочислените нарушения по време на гласуването и го разкритикуваха като „недемократично“. Американските либерални медии вече успяха да предвидят „края на съвременна Турция“. Експертите са уверени, че в отношенията на САЩ и Европа вече се появи „турският фактор“.
Турският експерт от Политическия център към Истанбулския университет „Сабанджъ“ Ченгиз Актар отбеляза, че отношенията между Анкара и Брюксел вече отдавна преживяват криза и в Турция не са очаквали нищо друго освен критика от ЕС. „Преговорите за влизането на Турция в блока и без това бяха замразени, сега просто ще бъде обявено официалното им приключване. Като цяло бъдещото сътрудничество на Турция и ЕС може да се определи като „продължаване на студените отношения“. Турция става много самотна страна в региона и света“, подчерта експертът.
„Несъмнено може да се говори за разрив в позициите на Запада по отношение на Турция. САЩ подкрепят референдума и засилването на властта на Ердоган, а това означава и ислямстките сили. На свой ред ЕС се застъпва за светските, прозападни политически сили, ориентирани към евроинтеграция и категорично настроени срещу увеличаването на правомощията на турския президент“, коментира Станислав Тарасов, директор на центъра „Близкия изток: Кавказ“.
Фокус