ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Последното задание от изпитния вариант на матурата по български език и литература тази година е с грешка в членуването. На държавния зрелостен изпит в петък дванайсетокласниците трябваше да напишат есе или интерпретативно съчинение на тема: „Човекът между ценностите на общността и личния порив” по разказа „Албена” от Йордан Йовков.
Съставителите на теста са дали указание: „Аргументативният текст напишете в свитъка за свободните отговори на предвиденото място”. В случая в словосъчетанието „аргументативният текст” няма подлог и не следва да се поставя пълен член на определението, съобщава Марица.
Преподавателката от Катедрата по български език в Пловдивския университет доц. Теофана Гайдарова се натъкнала случайно на пропуска, когато решила да прегледа въпросите от теста. Тя е председател на комисията по български език на кандидатстудентските изпити във вуза.
„Банална грешка. Но не би трябвало да е допусната в такъв формат, който проверява точно езикова грамотност и познания по литература”, лаконична бе пред „Марица” доц. Гайдарова. И добави, че всякакви други коментари в случая са излишни.
Според езиковеда още по-нелепо изглежда грешката на фона на всички мерки по сигурността, които взе МОН, и на това, че изпитният вариант бе генериран сред над 11 милиона възможни комбинации.
„Така, де! И аз съм за свобода при употребата, ама народът пищи, че правилото за пълния и краткия член е национално богатство. А пък не си пази богатството”, написа преподавателката на стената си във Фейсбук.
В социалните мрежи грешката предизвика и саркастични коментари, че може би са взети под внимание предложенията на някои езиковеди членуването да бъде уеднаквено.