Ген. Атанасов закопа кабинета на Киро с искането за военна помощ за Украйна. Какви са сценариите
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Прокурорът от Възродителния процес ген. Атанас Атанасов умишлено или неволно е на път да събори управляващата четворна коалиция. Съпредседателят на "Демократична България" и лидер на ДСБ прочете декларация от парламентарната трибуна, с която настоя Народното събрание да гласува изпращането на военна помощ за Украйна.
Декларацията наподобяваше малко на тази, която Христо Иванов прочете в 46-ото Народно събрание. Тогава всички очакваха "Демократична България" да направи правителство със Слави, но изведнъж бившият правосъден министър излезе с декларация срещу "Има такъв народ" и предначерта края на онзи парламент.
Днешната изява на Атанас Атанасов прилича на дежа вю на събитията през миналото лято. Декларацията му изненада дори депутатите на водещата формация "Продължаваме промяната", та се наложи политическата цветарка Настимир Ананиев да се гъне пред въпросите на журналисти. Бившия депутат от Реформаторския блок и от мутрите на Мая обясни, че тепърва ще коментират темата в коалицията, което говори, че никой не е очаквал позицията на "Демократична България".
А въпросът е изключително деликатен и изкарва наяве несъвместимите гледни точки на отделните партии в управлението. Така например от БСП, които не подкрепиха дори санкциите срещу Русия, не може да се очаква да гласуват военно подкрепление за Украйна. Едва ли маньоврите на Нинова ще свършат работа този път, защото ако социалистите се огънат, това ще доведе до окончателен срив на партията и отлив на избирателите им. Преди минути председателят на парламентарната група на столетницата Георги Свиленски категорично заяви, че те няма да подкрепят при никакви условия такова предложение.
От "Има такъв народ" също избягват темата, което подсказва, че не са съгласни с подобно предложение.
Какви са сценариите?
Влезе ли предложението за военна помощ в пленарна зала, управляващата коалиция, поне в този си формат, би следващо да спре да съществува. Ако от "Продължаваме промяната" се съгласят да го подкрепят, а това е логичният вариант, след като ПИК вече писа за натиска от Щатите върху Кирил Петков, то най-вероятно ще мине с гласовете на ГЕРБ и "Демократична България". Припомняме, че лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че неговите депутатите са готови да гласуват в подкрепа на изпращането на военна помощ за Украйна, независимо от репресиите на управляващите срещу партията му.
Против предложението се очаква да гласуват БСП, "Възраждане" и ИТН, като позицията на ДПС до този момент не е ясно обявена.
Разделението на управляващите по тази водеща тема няма как да се размине без последици, като най-логичната е излизането на БСП от коалицията. Едва ли симпатизантите на столетницата ще допуснат Нинова и хората й да стоят в една коалиция с партии, които вкарват България във военния конфликт срещу Русия. Това пък ще постави в цугцванг правителството на Киро, тъй като социалистите са незаобиколим фактор в него.
Евентуално разцепване на коалицията ще изправи харвардите пред дилемата дали да опитат правителство на малцинството, дали да търсят подкрепата на ДПС и ГЕРБ, която към настоящия момент изглежда невъзможна, или да хвърлят кърпата.
Защо ДБ поиска точно сега военна помощ за Украйна?
Предложението на Атанас Атанасов дойде в момент, в който Украйна и Русия отбелязват напредък в преговорите, а военните действия са затихнали. Съобщава се дори, че руската армия се изтегля от покрайнините на Киев. Въпреки това от "Демократична България" настояха за военна помощ от парламентарната трибуна, като би следвало да са наясно, че това ще доведе до нов, този път много по-силен трус в коалицията.
В същото време Кирил Петков снове на няколко фронта. Премиерът заговори за напредък в отношенията със Северна Македония, а ПИК съобщи за сценарий, при който България ще вдигне ветото до юли. Отделно се сключи меморандум с корпорация, зад която се смята, че стоят парите на руски олигарси. Петков чака и подписването на Плана за възстановяване, което ще облагодетелства определени кръгове в сферата на зелената енергия. Едва ли точно в този момент министър-председателят се нуждае от излишни драми в управляващата коалиция.
Затова и логичното обяснение е, че от "Демократична България" осъзнават накъде се е запътило правителството на Киро и затова търсят начини да се спасят от потъващия кораб. Настояването за военна помощ ги поставя в ситуация, в която да се харесат на обърналите им гръб десни избиратели. Това може да спаси и ДСБ от изключване от Европейската народна партия и да им даде шансове отново да се доберат до парламента при предсрочни избори.
Сигурно е едно - картите вече са раздадени. Най-големите козове ги държи Костадин Костадинов от "Възраждане", чиято позиция се харесва на мнозинството от българите, поне според проучвания, които дори и Кирил Петков цитира. А протестът на 6 април допълнително ще ескалира процесите в управляващата коалиция, която ще трябва да решава накъде ще продължи. Проблемът е, че всички пътища водят към предсрочни избори.