Ген. Венцислав Мутафчийски: Няма да има пощаден от тази болест - 85% от заразените у нас са до 50 години и те боледуват също тежко! Още не сме изпитали и частица от това, което ни предстои - вече 16 медици са засегнати
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Нека хората да се отнесат отговорно, защото още не сме изпитали и частица от това, което ни предстои. Сега само си говорим. Хората трябва да проявят зрялост и да знаят, че епидемията не допуска изключения. Крайно време е да разберем, че няма да има пощаден от тази болест и не бива, която и да е група, да се отнася лекомислено. Това заяви пред БТВ ген. Венцислав Мутафчийски, началник на Националния оперативен щаб.
„Към момента мога да потвърдя за седма жертва, която е от Благоевград – заяви проф. Мутафчийски. - Общо случаите за денонощието са 25 и общият брой е 338. Новите случаи са Пловдив - 3, Варна – 1, Кърджали – 1, Смолян – 1, Сливен – 1, останалите от София. При медицински персонал заразените вече са 16. До вчера бяха 14.
Към момента няма хоспитализирани деца с поставена диагноза коронавирусна инфекция. До вчера приетите в болница са 122 човека. Сега новите случаи след 17:00 часа вчера изясняваме къде са. За някои имаме вече информация, но по-късно днес ще я поднесем. От 8 интубирани до снощи към момента са седем след смъртта на жената в Благоевград.
Починалият в Благоевград от Банско има всички признаци за заразен с кторонавирус. Лично аз имам съмнения, че не е бил носител на вируса, както се твърди. Има и един положителен резултат при тестовете. И на мен ми се ще да не е, но опитвам да съм по-обективен.
11 души са изписаните, които са били на болнично лечение. Те са били в средно тежко и тежко състояние. Тези на домашно лечение са в леко състояние. Там има карантина и не е толкова показателно. За нас интерес са тези, които са минали през болница. Много ми се ще да изпишем и някой, който е бил интубиранр. Това са много тежка група. Има един пациент в Белодробната клиника, който беше интубиран, сега е екстубиран и се надяваме на добро развитие на нещата при него. Още обаче е рано да се каже.
За изследзването на по 1 000 души има създадена организация и от понеделник ще стартираме. Те ще са полицаи. Там се търси, ако някой го е изкарал вируса това заболяване и не знае това нещо. Не се търсят новозаболели. Тези тестове нямат това свойство да търсят новозаболели.
Тези, които се прибират от чужбина остават под карантина минимум 28 дни за да може да имаме сигурно изчистване на вирисуа, което се доказва с Пи Си Ар методика, която доказва, че няма вирусен товар.
Доста бавно върви изчистването на новооткритите. За около десетина дни от началото на заболяването имаме само един случая. При всички останалите наблюдаваме по-продължително изчистване. Средният период е около 21 дена, но има описан случай и на 31-ия ден.
Със сигурност потвърждавам, че сме в началото и не можем да правим никакви изводи как ще се развият нещата. Идеята е да има по-малко новозаразени. Здравната система покзава, че нито една система не може да понесе този удар. Лекарите се изправят пред тежки дилеми на кого могат да помогнат и на кого - не. Нарушава се принципа на здравеопазването да се дава на всички най-доброто. Като във военно време – най-добро само за тези, които имат шанс да преживеят.
Искаме да дадем най-добро за всички и дано не се случаат върхови стойности като в други страни, защото не можем да поемем такова нещо. Апел отвправям хората да се отнесат отговорно, защото още не сме изпитали и частица от това, което ни пресдтои. Сега само си говорим.
Отклони се вниманието и говорим вече как излизаме, а още не сме започнали. С огорчение гледам как се развива дебата в обществото, а предстоят най-тежките времена. Медиите са полезни с репортажи от САЩ, Испания, Италия, Китай. Мерките са за това, да няма лавината от болни. Дано имат успех.
Трябва да се фокусираме върху трудните времена, които предстоят. Сега започваме. Всичко останало е безотговорно отношение към всички, които опитват стриктно да спазват нещата.
По данните на епидемиолозите е преминала вълната на грип „Б”, но се задава вълната на Ковид-19.
Нека хората проявят зрялост и да споделят вярата си в Господ у дома сега около празниците. 2005 година преживяхме най-черната си Коледа, когато бе атакуван български батальон, сега сме на път да преживеем най-черния Великден.
Независимо какви празници са, болестта няма да се отдръпне заради това. Хората трябва да проявят зрялост и да знаят, че епидемията не допуска изключения.
Другата тема, която се разпространи в медиите, че болестта е най-страшна само за възрастните, не е точно така. Тя засяга всички възрастови групи. Някои умират повече, други не толкова, но всички случаи изискват едно продължително лечение, което изисква един ресурс в здравните заведения. Ако този ресурс липсва, това влошава допълнително ситуацията.
В САЩ почина новородено, в други ситуации има също такива случаи. Бебетета не са пощадени още при раждането и при предшестващи заболявания наистина могат да са жертви на тази инфекция. Крайно време е да разберем, че няма да има пощаден от тази болест и не бива която и да е група да се отнася лекомислено.
Средната възраст на нашите установени болни е 44 години. Повечето от 85 процента са хора до 50 години. И те боледуват също тежко. Сега можем да им даден грижи и възможности да се справят със заболяването, но при пренатоварена здравна система това трудно би станало. Основният проблем, където има по-сериозно струпване е лечението на хора, които са извън тази възрастова група над 65 - 70 години. Те са все повече млади хора с тежка бронхопневмония, непредвидим ход на заболяването”.