BG EN

Ген. Кирчо Киров: България не е изправена пред пряка военна заплаха

ЧАС ПИК

Ген. Кирчо Киров: България не е изправена пред пряка военна заплаха

6599
на 16.02.2015
Ген. Кирчо Киров: България не е изправена пред пряка военна заплаха
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

"България не е изправена пред пряка военна заплаха." Това каза ген. Кирчо Киров, началник на Националната разузнавателна служба в периода 2003 – 2012 г. пред агенция "Фокус".

Ген. Киров посочи, че по темата с изграждането на координационен център на НАТО у нас, се създава паразитен шум. 

„Доколкото е видно от публикации и от изявления на политици и на военни специалисти очевидно става дума за структура, която ще има координационни и съгласувателни функции и на чието подчинение практически няма да има войскови формирования. В този смисъл аз считам, че това е нещо нормално, нещо естествено и не бива около него да се създава излишно, бих го нарекъл паразитен шум, такъв какъвто в последните дни тук сме свидетели, за наличието на какъвто сме свидетели през последните дни. Аз считам, че България трябва да изпълнява достойно своите функции на член на НАТО. Разбира се, преди всичко и главно с оглед на своите национални интереси”, категоричен бе ген. Киров. 

Според него с изграждането на координационен център на НАТО у нас ще се повиши степента на сигурност, тъй като тя е обвързана с възможността за по-добра координация с Българската армия и по-добра координация с партньорите при осъществяване на различни форми на учение, на различни форми на взаимодействие. 

На въпрос изправена ли е България пред война ген. Киров заяви: „Не, не бих дал такава оценка. Не бих дал и такава прогноза, че България е или ще бъде изправена пред война. Отново повтарям, че намирам всичко това за нещо нормално и естествено в битността на България като члена на НАТО”. 

Относно възможността България да се превърне в цел на руското командване след изграждането на този център, ген. Киров каза:

„Вижте, твърде много се спекулира на тази тема. Аз смятам, че България, както и всяка страна-членка на НАТО, именно със своето участие в блока по някакъв начин е цел, разбира се, или нейните военни ефективи са цел на, в конкретния случай, на руското командване, но не мисля, че светът като цяло и в частност нашата страна сме изправени пред военна заплаха. Съществуват различни военни заплахи, но пред пряка военна заплаха аз не считам, че България е изправена”. 

препоръчано
Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 17 декември - конфликтът с ръководството е неизбежен за Овните, допълнителна работа ще донесе добър приход за Стрелците САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 17 декември - конфликтът с ръководството е неизбежен за Овните, допълнителна работа ще донесе добър приход за Стрелците
ПИК TV x
ЕКШЪН В ПИК TV! Навряха Асен Василев в миша дупка: Абсолютен шарлатанин! След като съсипа финансите на България, сега иска да наруши закона (ВИДЕО) ЕКШЪН В ПИК TV! Навряха Асен Василев в миша дупка: Абсолютен шарлатанин! След като съсипа финансите на България, сега иска да наруши закона (ВИДЕО)
ново
Днес: 69
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК