Ген. Мутафчийски: Направихме контролни скенери на оздравели, виждаме много обезпокоителни неща
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Удължаването на извънредното положение е политическо решение. Това каза председателят на Националния оперативен щаб ген.-майор Венцислав Мутафчийски в интервю за бТВ.
"Не е моя работа да го искам. Ние докладваме каква е актуалната ситуация, политиците взимат тези решения", изтъкна той.
Генералът обясни, че карантината в България е много интересна. "Тя не забранява кой знае колко много неща. Освен, че са забранени моловете и ресторантите и още няколко - хотелите. Това пък е много тежък удар точно за тези бизнеси, но не са кой знае колко неща, които са забранени в България", допълни още председателят на щаба.
Попитан кога хората ще могат да излизат, ген. Мутафчийски отговори: "Всъщност аз получавам много такива писма, които пишат четири седмици не сме излизали? Ама те четири седмици имат право да отидат да пазаруват, на лекар, на фризьор, на много неща могат да отидат, да разходят кучето, детето си, да го отведат на лекар. Това дето се носи, че никой не излиза, не е точно така", изтъкна още ген.-майор Венцислав Мутафчийски.
20 дни след заболяването от коранавирус има признаци на фиброзиране, което със сигурност ще остави трайни следи. Това каза още председателят на Националния оперативен щаб. "Няколко пациента, които са оздравели вече им направихме контролни скенери. Били са с двустранни бронхопневмонии. Трябва да ви кажа, че картините, които виждаме, са много обезпокоителни", каза още ген-майор Мутафчийски.
Според него много е рано да се правят генерални изводи, но има признаци, които показват, че ще останат следи в преболедувалите от двойна бронхопневмония.
Ген. Мутафчийски уточни, че има покачване на броя на болните. "Ние разбира се, променихме тактиката, защото и ситуацита ни убеди да променим тактиката. Вече всяко огнище го тушираме, колкото е възможно по-бързо, за да не допуснем да се разпространи. Все още разполагаме с ресурса да го направи, но скоро може да не разполагаме с такъв ресурс", обясни още председателят на Националния оперативен щаб.
"Българинът по принцип не е свикнал да стои и да стиска зъби с тежко заболяване вкъщи. Знаете, че дори идват от чужбина българи, за да получат навременна операция, защото там им казват, че след 6 месеца ще получат такава. Тук това не се случва. По-верният показател е колко са тежките случаи в интензивните отделения и каква е смъртността. Да, винаги могат да се пропуснат случаите и ние никога не сме претендирали, че не ги изпускаме. Допреди сметките беше, че на около 11 случая откриваме 2, сега на 7 случая, откриваме 2. Подобрили сме откриваемостта", изтъкна още той.
На въпрос дали се предвижда масово тестване на хората, ген.-майор Венцислав Мутафчийски отговори: "Масово тестване в смисъла, в който си представят повечето хора, че това ще стане от къща на къща, това е първо невъзможна за изпълнение логистична задача. Затова масовото тестване представлява, тестването на възможно по-голям брой хора около заразения, медицинския персонал. Прицелни групи и на случаен принцип. Това е масовото тестване", допълни още генералът.
Попитан дали ще издържи системата, ако все повече медицински екипи са в бройката на заразените, председателят на щаба заяви, че не само увеличаването на бройката е притеснително. "Според вас колко време могат да издържат тези хора по този начин да работят и през това време да слушат репортажите и анкетите на хора, спрени по улиците, които казват, че няма такова заболяване и че само ни лъжат и всяват паника. Те знаят, че не е паника. Те са в паника, защото не могат да помогнат на своите болни", допълни още той.