Георги Първанов: България трябва ясно да заяви, че Илинденското въстание е българско
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
България трябва ясно да заяви, че Илинденско-Преображенското въстание е българско по своя характер, защото организаторите, ръководителите са се смятали за българи, а мълчанието на българските управляващи показва недалновидност. Това каза пред „Фокус“ президентът на Република България в периода 2002 – 2012 г. Георги Първанов, по повод изказването на македонския премиер Зоран Заев, че Илинденското въстание е македонско.
„Чуждите консули, дипломатите отвън, когато отразяват въстанието, говорят само за българско въстание. Всеки опит да се размият нещата, създава проблеми в нашите отношения. Стигна се до там, че някои решиха това да бъде краят на историята в българо-македонските отношения. Няма как да стане, защото историята е в основата на идентичността – и на древна България с нашата 1 300-годишна история, и на млада Македония. Не бих искал на никого да внушавам как да се самоопределя днес оттук границата във Вардарската част на Македония, но никога няма да приема Даме Грувески, Гоце Делчев, Сандански и техните съратници, че не са били българи. Готов съм да споря и със Зоран Заев и с всеки друг, както съм спорил с някои от техните предшественици“, коментира той. По думите му това е историческата територия, която не можем да предадем.
В момента, в който Скопие се отказа от Антична история, започна да утвърждава идентичност на базата на „кражба на българската история“, посочи Първанов. Той припомни, че през 1992 година България първа признава Македония с конституционното ѝ име. А това, според него, е бил напълно морално и исторически оправдан акт.
Първанов отбеляза че през годините двете страни са минали през много перипетии, за да се стигне до договора за приятелство и добросъседство. „Добре си спомням тържеството на паметника на Гоце Делчев в Скопие и речта, която произнесе премиерът Зоран Заев. Една реч, в която той изброи всички възможни етноси, участвали в Илинденското въстание и може би странно за някои – пропусна нас, българите. Тогава ние не реагирахме, българската делегация премълча вероятно от дипломатически такт. Мина време, Заев предложи ново име на Македония – Илинденска Македония, и тогава много от онези, които трябваше да коментират, отново премълчаха“, припомни Георги Първанов.
Според него има причина тези факти да бъдат взети под внимание. „За разлика от отношенията Атина – Скопие, които бяха регламентирани в обемист и прецизно изпипан от гръцка страна договор, ние подписахме нещо, което твърде напомня декларацията Иван Костов - Любчо Георгиевски от 1999 г. Повтори буквално, но ние „заметохме боклука под килимчето“, неподозирайки, че ще дойде време, в което отказвайки се от Антична история в Скопие, а това вече е факт с този договор, то ще започне да утвърждава идентичност на базата на „кражба на българската история“, каза още Първанов.
Според него причината за мълчанието, което допуска българската страна, се крие в различни причини. „Това е в резултат на натиска, който формира българската позиция. Каквато и да е причината, това показва недалновидност. Пропуснахме да разясним въпросите в договора“, добави той.