Георги Първанов: Много хора днес не разбират каква е ролята на армията относно сигурността, трябва да се обяснява
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Битката да стигнем 2% от БВП за отбрана не е много амбициозна, по мое време заделяхме 2,46%. Това каза президентът на Република България в периода 2002 – 2012 г. Георги Първанов, цитиран от "Фокус". Той посочи, че правилният път за развитие на българската армия е да имаме максимално модерни въоръжени сили. „Но това предполага един висок процент от брутния вътрешен продукт да бъде непрекъснато заделян за нуждите на отбраната, което не се случва. По мое време заделяхме 2,46% от БВП, а сега битката е в обозримо бъдеще да стигнем 2%, което не е много амбициозно. Разбира се, не мога да преценя, тъй като не съм специалист, кои са онези техники, които са най-необходими и належащи на момента и които българската държава би трябвало да осигури на армията – това е работа на военната експертиза. И, второ, много важно е да се гарантира контролът на разходването на държавния, на народния ресурс – той не трябва да се пилее и да изтича като вода в пясъка“, коментира Първанов.
Президентът посочи, че много хора днес не разбират каква е ролята на армията относно сигурността, суверенитета и териториалната цялост на страната. „Което означава, че трябва да се обяснява. И досега чувам реплики – в това число и от парламентарни формации, които апелират за съкращаване на разходите. Запомнил съм една приказка, която според мен е добра като философия – народ, който не може да изхрани собствената си армия, ще трябва да храни чужди армии. А не мисля, че това е добре за никого. В този смисъл наистина, когато става дума за тези разходи и изобщо за процеса по модернизация на армията, трябва да има един непрекъснат диалог с обществото, в който да бъде обяснено всичко до последно и в детайл“, коментира Първанов.
По думите му днес трябва да имаме едни непрекъснато обновяващи се и отговарящи на автентичното разбиране за патриотизма програми в училище. „За да може още от най-ранна възраст децата да получават това патриотично възпитание, което да им позволява, както казваше Васил Левски, да се чувстват горди и равни с другите европейски народи“, каза още той.