Георги Ряпов пред ПИК: Данък "такси" е кражба! Никъде няма такова нещо! Превозвачите искат да вземат парите, които водачите ще платят
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Предложение за промени в Закона за местните данъци и такси предвижда въвеждане на данък "такси" от 1 януари 2017 г. Ако то бъде прието, ще се върне възможността таксиметровата дейност да се извършва и от "лица, извършващи дейността от името на регистриран превозвач". Срещу промените и новия данък обаче се опълчиха таксиметрови шофьори от страната.
Потърсихме мнението на Георги Ряпов, който е председател на Асоциацията на таксиметровите шофьори в Пловдив и Смолян.
По думите му на път е да се въведе в България един данък - „алтернативен данък, като оправданието е, че от такситата се събирали много малко данъци.
„Смятаме обаче, че такъв данък няма никъде по света. Такситата да плащат данъка още в началото на годината. Да дадеш едни пари, без да знаеш какво те чака. Размерът на данъка е от 400 до 1000 лева, като за големите градове той ще е естествено горната граница и ще се определя от общината, от общинския съвет, което е нищо общо с икономическите закони на България”, обяснява Ряпов.
Според него такъв данък няма и на остров Тамбукту.
„Аз не се сещам в някоя държава да има такъв данък. Това не е данък, това е кражба. Нашето мнение е, че този данък е на корупцията, той създава корупция. Досега такситата, когато имаше големи фирми, имаха данъчно задължено лице. Сега това нещо отпадна, защото можеше тогава да се извършва превоз от таксиметров водач, можеше да извършва превоз от името на превозвача за собствена сметка, което също не беше добре. Това също се промени преди 5 месеца и въпреки това сега искат пак да го върнат”, смята още той.
Според него е ненужна и промяната в закона, според която всички таксиметрови водачи да станат превозвачи. „Питам сега, след като таксиметровите водачи, а не техните превозвачи ще плащат този данък, след като ние си платим осигуровките, платим и този данък, каква ще бъде ролята на превозвача”, задава въпрос Ряпов. По думите му превозвачът ще има един печат.
„ Този печат нищо не удостоверява. Той удостоверява, че сме се срещали с превозвача и той ме бил видял, че съм бил там. Всъщност всеки водач на такси е положил изпит и има удостоверение, че е таксиметров шофьор. След като ние ще си плащаме данъците, искаме в закона промяна, която да позволи на водачите като на свободна професия, както са инструкторите на автомобилите, както са фризьорите, да им позволи да могат да работят без такива надзорници като превозвачите”, категоричен е Ряпов и допълва, че иска той да си фискализира апарата на негово име и той да носи отговорността.
„Аз плащам данъка, който ще дължа на държавата под формата на патентен данък или корпоративно облагане, защото хората не искат да плащат повече пари, отколкото вадят”, обяснява още председателят на асоциацията.
„Не може големите фирми, които правят милиони да плащат по корпоративно облагане, а ние, които едва свързваме двата края, да ни се взимат някакви пари предварително, като не се знае дали колата ще се развали, дали ще си здрав и ще може да работиш. Има прекъсвания в нашата професия, които са изключително много, но парите никои няма да ни върне”, заявява той.
Според него друг прожлем е, че искат този данък да се плаща на кола. „Всичко това е една измишльотина, която обслужва големите превозвачи. Не случайно те са изпратили това искане за тази промяна. Щяло да стане по-добре, кого заблуждават”, чуди се Ряпов.
„Чрез апарата много лесно може да докаже дали някой е работил 3 или 4 месеца и след като докаже, да отиде и да плати тези месеци, за които е работил. Като го хванат, че не е платил да му вземат, ако ще и кръщелното. Ние не сме за плащането на данъците”, заявява още той и разказва случай от преди месеци. „В Пловдив едно момче го вкараха го в затвора, защото не е вършил правилно дейността си, не е плащал на държавата и беше организирана една акция от икономическа полиция. Бяха викани всички таксиметрови водачи на разпит да кажат какво са правили, какви прегрешения и защо парите ги няма. Оказа се, че момчето е плащало на превозвача, но парите ги няма. Ако се направи подобна проверка в големите градове, ситуацията ще е същата”, убеден е председателят.
Той призовава за промени в закона така, че да може да се работи.
„Хората все още не знаят какво ги чака. Лъжат ги, че това е патентен данък, но няма такъв данък, който се плаща предварително. Нещо, което било алтернативен данък, алтернатива на какво?! Просто една кражба, която е алтернатива на данъците. Искам колегите да разберат, че това не е данък, че така ще плащат повече”, казва още Ряпов и алармира, че ако поправката мине, ще последват протести от страна на таксиметровите шофьори.
„Призовавам всички колеги да стачкуват и да почнат протести навсякъде в България, не само в Пловдив и Варна. Макар че вече има наченки и в София. Защото има изпратено становище в министерството на финансите до г-жа Менда Стоянова, че големите превозвачи, направили една голяма асоциация „Такси”, но там са превозвачите, които искат да събират пари, а не водачите, които ще ги дават”, посочва още той.